Biologové zjistili, že zablokování produkce proteinu IL-11, jedné z prozánětlivých signálních molekul, pomáhá prodloužit zdravý život myší asi o 22-25 % a zlepšit jejich nejdůležitější životní funkce. Toho lze dosáhnout pomocí stávajících léků na léčbu cystické fibrózy, uvedlo tiskové oddělení britského ministerstva pro výzkum a inovace.
»Jedná se o vzrušující objev. U myší léčených protilátkami proti proteinu IL-11 se méně často objevovaly nádory a jen zřídka se u nich projevovaly charakteristické příznaky nastupujícího stáří a tělesné senility. Zaznamenali jsme také opožděné ochabování svalů a zvýšenou svalovou sílu, což naznačuje, že takto staří hlodavci byli zdravější než jedinci z kontrolní skupiny,« vysvětlil profesor Imperial College London Stuart Cook.
Vědci učinili tento objev v rámci projektu zaměřeného na studium toho, jaké funkce plní v těle protein IL-11, který hraje důležitou roli při rozvoji různých typů zánětlivých procesů. Před několika lety vědci zjistili, že typické koncentrace tohoto proteinu se s věkem postupně zvyšují, což podporuje fibrózu a další negativní změny ve fungování několika typů tělesných tkání v těle.
Tento objev přivedl vědce na myšlenku sledovat, jak by blokování produkce IL-11 ovlivnilo stárnutí savčího organismu. Pro získání těchto informací vědci chovali myši s poškozenými geny zodpovědnými za produkci tohoto proteinu nebo jeho rozpoznávání buňkami a sledovali život těchto hlodavců od narození až do smrti.
Tyto pokusy nečekaně ukázaly, že zastavení produkce IL-11 prodloužilo život myších samců a samic přibližně o 25 %, přičemž u nich byla výrazně nižší pravděpodobnost, že po dosažení vysokého věku začnou trpět nadváhou a jinými metabolickými poruchami, než u zvířat v kontrolní skupině. Stejně tak jejich svaly s věkem pomaleji ztrácely sílu a tito hlodavci také neobvykle vzácně trpěli různými formami senility.
Tento efekt se vědcům podařilo reprodukovat i pomocí protilátek, které v těle myší neutralizují molekuly IL-11. Jejich pravidelné podávání prodloužilo život samcům o 22 % a samicím o 25 % a také zlepšilo jejich zdravotní stav ve stáří. Vědci doufají, že tento objev přesvědčí regulační orgány, aby povolily zkoušky již vyvinutých protilátek proti proteinu IL-11 nejen k léčbě fibrózy a nádorů, ale také k prodloužení života.
(cik)