Případná změna klimatu by zrychlila metabolismus lenochodů a posunula je na pokraj vyhynutí

Britští a kostaričtí ekologové dospěli k závěru, že lenochodi budou do konce století na pokraji vyhynutí v důsledku toho, že zvyšující se teploty v tropických a rovníkových oblastech Země zrychlí jejich metabolismus a zvýší energetický »apetit« jejich těla. Zjištění vědců byla zveřejněna v článku v časopise PeerJ.

»Schopnost lenochodů přizpůsobit se novým podmínkám prostředí je značně omezena jejich pomalým metabolismem a také jedinečnou neschopností účinně regulovat tělesnou teplotu, čímž se liší od ostatních savců. Naše pozorování ukázala, že lenochodi, zejména ve svých vysokohorských populacích, nemusí přežít nárůst teplot, který očekáváme do roku 2100,« uvedla Rebecca Cliffeová, výkonná ředitelka Nadace na záchranu lenochodů.

K tomuto závěru dospěli odborníci při pozorování, jak neobvykle nízké nebo vysoké okolní teploty ovlivňují metabolismus několika populací lenochodů žijících v nížinných a vysokohorských oblastech Kostariky v »Rezervaci lenochodů«, chráněné oblasti na jihovýchodě země.

Aby získali tyto informace, odchytili 12 lenochodů z různých oblastí rezervace a umístili je do speciální komory, kde mohli ekologové sledovat rychlost, jakou zvířata spotřebovávají kyslík. Pomocí tohoto zařízení vědci sledovali změny v aktivitě a chování lenochodů při postupném zvyšování teploty mezi 18 a 34 stupni Celsia.

Tato měření ukázala, že zvýšení teploty vzduchu na 23 až 27 stupňů Celsia a více způsobilo zvýšení spotřeby kyslíku v jejich těle přibližně o 40 %, což svědčí o dramatickém zrychlení metabolismu v těle lenochodů. To bylo charakteristické jak pro lenochody z nížin, tak pro zvířata z kostarické vysočiny, ale v případě jedinců z druhé skupiny byl tento efekt mnohem výraznější a přetrvával i při velmi vysokých teplotách.

Klimatologové předpokládají, že teploty v těch oblastech Střední a Jižní Ameriky, kde lenochodi žijí, se do konce století zvýší o 2-6 stupňů Celsia, což povede k výraznému zrychlení jejich metabolismu. Ve spojení s rekordně pomalým trávením – lenochodi jsou v tomto ohledu v porovnání s ostatními savci horší o desítky násobků – vyvolá tento faktor na konci tohoto století prudký pokles početnosti zvířecích populací, uzavřeli vědci.

Lenochodi jsou středně velcí savci, kteří žijí v pralesích Střední a Jižní Ameriky. Vyznačují se extrémně sedavým způsobem života – podle současných odhadů vědců vydá tělo těchto zvířat na udržení životní aktivity pouze 110 kilokalorií denně. Tato schopnost je dána tím, že v pralesích, kde lenochodi žijí, není dostatek zdrojů potravy, které by podporovaly rychlejší metabolismus a aktivní životní styl.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy