Přijetí zelené energie: Čínská provincie Xinjang směřuje k udržitelnější budoucnosti

Cesta z Urumči na okraj pouště Gurbantunggut v severozápadní čínské autonomní oblasti Xinjiang Uygur obvykle trvá dvě a půl hodiny, jakmile se cesta změní z asfaltu na štěrkovou.

Po dosažení jižního okraje druhé největší pouště v Číně se rozprostře rozsáhlá krajina plná řad fotovoltaických (PV) panelů, které vyrábějí elektřinu a třpytí se pod sluncem jako modrý oceán na vyprahlé zemi.

Pouštní fotovoltaická základna v okrese Midong v Urumči se rozkládá na ploše asi 1,03 milionu mu (68 600 hektarů) a má mít celkovou instalovanou kapacitu 20 gigawattů (GW). Přitahuje více než 10 fotovoltaických projektů, které jsou buď v plánu, nebo v procesu realizace.

Solární projekt

Mezi projekty patří solární farma Xinjiang Midong Beishawo, kde 29letý Abdul Kahar pracuje se svými kolegy na instalaci nového PV zařízení.

Kahar, pocházející z malé vesnice v prefektuře Hotan v Yutianu, řekl agentuře Xinhua, že nachází velké uspokojení ve své nové práci, když přispívá k výrobě 1,6 gigawattů elektřiny.

Dříve pracoval jako zedník za 4 000 juanů (přibližně 561,8 amerických dolarů) měsíčně, nyní si vydělává kolem 700 juanů (98,3 dolarů) denně instalací fotovoltaických panelů, což výrazně zlepšilo jeho příjem a možnost podporovat svou rodinu.

„Jsem velmi šťastný, že mohu být součástí této práce,“ řekl Kahar. „Nejenže to poskytuje dobrý příjem, ale také jsem se dozvěděl, že tyto modré panely vyrábějí elektřinu ze slunečního záření jako zdroj čisté energie, který nepoškodí naše modré nebe ani zelené hory. Jsem hrdý na to, že pomáhám své domovině přijmout zelenější budoucnost.“

Pod fotovoltaickými řadami se začínají objevovat náznaky zeleně.

„Kromě výroby elektřiny je náš projekt také projektem boje proti desertifikaci, protože stín panelů vytváří chladnější a vlhčí mikroklima, které umožňuje růst rostlinám jako saxaul v drsném pouštním prostředí,“ řekl He Quansheng, generální ředitel společnosti Guoneng Xinjiang Ganquanpu Integrated Energy Co., Ltd., agentuře Xinhua.

„Tento přístup s dvojím účelem vyvažuje obnovu životního prostředí a ekonomickou udržitelnost,“ uvedl He.

Skromné rostliny rostoucí pod fotovoltaickými panely nabízejí pohled na zelenější Xinjiang, kde rozkvetla semena čínského rozvoje čisté energie.

Na leteckém snímku z dronu pořízeném 10. září 2024 jsou vidět pracovníci, kteří kontrolují lopatky větrných turbín v průmyslovém parku v kazašském autonomním okrese Barkol v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (Xinhua/Hu Huhu)

Zelený závazek

V Dabanchengu, dříve tichém městečku na trase mezi Urumči a Turpanem, nyní z Gobi vyčnívají impozantní řady větrných turbín, vytvářející úchvatný „bílý les“, který zdůrazňuje závazek Xinjiangu k udržitelné energii.

Dabancheng se nachází v obklopení hor a má teoretickou kapacitu větrné energie 15 milionů kW a roční potenciál větrné energie 25 miliard kWh, což z něj činí klíčového hráče v čínském rozvoji čisté energie.

Od založení první čínské větrné farmy zde v roce 1989 se region stal domovem více než 60 větrných farem, které vyrábějí veškerou elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Dnes je Dabancheng znám nejen jako „čínské údolí větru“, ale také jako symbol světlejší Číny poháněné čistou energií.

Před větrnými turbínami různé výšky se Chen Chaochun, ředitel údržbového centra pro region Dabancheng společnosti Xinjiang Longyuan, zamyslel nad obtížnou cestou generací průkopníků větrné energie v Číně, kteří neúnavně zkoumali technologii větrné energie.

„V počátcích jsme odvážně dováželi větrné turbíny z předních zemí v tomto oboru, jako je Dánsko a Nizozemsko. Hledáním technických výrazů ve slovnících a konzultacemi s odborníky jsme postupně zvládli složitou terminologii a parametry,“ uvedl Chen.

„Dnes jsme nejen dosáhli domácí výroby větrných turbín, ale také podporujeme mezinárodní spolupráci a pomáháme rozvojovým zemím rozvíjet jejich odvětví nových energií – stejně jako jsme to kdysi dělali my,“ řekl Chen.

Tyto turbíny, z nichž nejvyšší dosahuje 118 metrů, by měly ročně vyrobit 904,9 milionu kWh čisté energie, čímž se ušetří 327 483 tun standardního uhlí a sníží se emise oxidu uhličitého o 867 790 tun.

Potenciál obnovitelné energie Xinjiangu je obrovský, s instalovanou kapacitou nových energií přesahující 80 milionů kW ve všech 14 prefekturních oblastech.

Kromě toho rozvoj obnovitelné energie také poskytuje silnou podporu pro zelenou transformaci chemického průmyslu.

Od svého spuštění funguje demonstrační projekt zeleného vodíku China Sinopec’s Xinjiang Kuqa stabilně již více než rok, vyrábí 20 000 tun vodíku ročně a snižuje emise CO2 o 485 000 tun prostřednictvím elektrolytického štěpení vody poháněného obnovitelnou energií. To signalizuje významný technický průlom v zelené transformaci země.

Letecký snímek z dronu pořízený 8. září 2024 ukazuje částečný pohled na fotovoltaickou elektrárnu Shichengzi ve městě Hami v Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang na severozápadě Číny. (Xinhua/Hu Huhu)

Technologická transformace

Zatímco čistá energie nadále přetváří tento na zdroje bohatý region na symbol zeleného rozvoje, špičkové technologie také urychlují tuto proměnu, čímž připravují cestu pro udržitelnou budoucnost.

„Je to fantastická zkušenost,“ řekl Khaled Moussa, šéfredaktor ománské skupiny Muscat Media Group, během své návštěvy centrálního řídicího centra společnosti CHN Energy Group v Xinjiangu. Spolu s dalšími hosty šestého světového mediálního summitu byl Moussa svědkem toho, jak systémy monitorování v reálném čase spravují více než 2 000 větrných turbín, 3 000 fotovoltaických elektráren a více než 50 vodních elektráren.

Moussa pro agenturu Xinhua uvedl, že to, co viděl, ukázalo silný důraz Číny na zelenou energii a roli pokročilých technologií v podpoře jejího rozvoje.

Během návštěvy byli hosté ohromeni výhodami, které nové technologie přinášejí místním pracovníkům. Díky zavedení centralizovaného řízení a inteligentního inspekčního zařízení se počet zaměstnanců v předních stanicích snížil o více než 50 procent, což umožnilo více pracovníkům přesunout se z náročných lokalit, jako je poušť Gobi, zpět do měst.

„Myslím, že to je odpovědné. Je to vhodný způsob, jak využít technologie, včetně AI a dalších moderních technologií. Tyto nástroje slouží lidem, zlepšují naše prostředí a zlepšují naše životy,“ řekla Marijana Durdevic, ředitelka televizních programů Radio Television of Republica Srpska, Bosna a Hercegovina.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy