Funkci proteinu tubulin, který je důležitý pro přenos látek uvnitř buněk, bude zkoumat tým Zdeňka Lánského z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (AV). Projekt, jenž může přispět k objasnění příčin neurodegenerativních onemocnění, podpořil prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC) částkou 270 milionů korun, o čemž dnes informovala Akademie věd ČR (AV). Vědci z Česka budou na šestiletém projektu spolupracovat s francouzskými a americkými výzkumníky.
Podle expertů je po svém vzniku protein tubulin v buňce různě chemicky modifikován. Tyto modifikace ovlivňují řadu buněčných pochodů, včetně vnitrobuněčného transportu, který je nezbytný třeba pro funkci nervových buněk. V podpořeném projektu bude Lánského tým zkoumat, jak modifikace tubulinu řídí tyto klíčové vnitrobuněčné transportní procesy a jak se tyto procesy mění v průběhu života organismu.
»Díky ERC Synergy Grantu se nám podařilo vytvořit konsorcium skupin, jejichž výzkum se navzájem doplní tak, že budeme moci objasnit důsledky tohoto mechanismu na všech relevantních úrovních, od atomárních detailů až po jejich vliv na celý organismus,« uvedl Lánský.
Projekt podle AV ČR může pomoci objasnit mechanismy vedoucí ke změnám, které způsobují neurodegenerativní onemocnění.
ERC Synergy Grants jsou určeny pro projekty dvou až čtyř vědců z různých oborů a jejich výzkumných týmů. Do Biotechnologického ústavu letos míří už druhý grant Evropské výzkumné rady. První, tzv. ERC Starting Grant, v lednu získala Kateřina Rohlenová na výzkum metabolické komunikace v nádorech. Biotechnologický ústav je součástí centra Biocev ve Vestci u Prahy.
(mac, čtk)
FOTO – Biotechnologický ústav AV ČR, IS MUNI