Předplatné mobilních telefonů s technologií 5G v Číně dosáhlo na konci listopadu 1,002 miliardy, což je milník na světově vedoucím telekomunikačním trhu, ukazují data čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií (MIIT) zveřejněná v pondělí.
Toto číslo představuje 56 procent všech předplatných mobilních telefonů v zemi, což znamená nárůst o 9,4 procentního bodu ve srovnání s koncem předchozího roku.
Rychlý růst předplatného 5G podporoval rozsáhlý rozvoj infrastruktury. Podle údajů MIIT bylo v Číně ke konci minulého měsíce nasazeno přibližně 4,2 milionu základnových stanic 5G.
Již dříve v tomto roce ukázaly průmyslové výpočty, že základnové stanice 5G v Číně – přenosové body mezi mobilními telefony a větší sítí – představují více než 60 procent celosvětového počtu, což zdůrazňuje vedoucí postavení země v zavádění 5G po celém světě.
Čína má 29 základnových stanic 5G na 10 000 obyvatel, což znamená předčasné splnění rozvojového cíle stanoveného pro období 14. pětiletého plánu (2021–2025), uvedl začátkem tohoto měsíce Zhang Yunming, náměstek ministra MIIT.
Zhang uvedl, že sítě 5G nyní poskytují komplexní pokrytí po celé Číně, včetně klíčových oblastí, jako jsou vládní centra služeb, kulturní a turistická místa a hlavní dopravní trasy. Ministerstvo také rozšiřuje pokrytí 5G ve venkovských a odlehlých oblastech.
MIIT spolu s dalšími 11 vládními resorty společně vydalo aktualizovaný plán pro velkoplošné aplikace 5G, jehož cílem je rozšířit využití technologie do konce roku 2027.
Tento druhý akční plán „Set Sail“ od roku 2021 zdůrazňuje posílení aplikací 5G, zejména v sektorech zaměřených na spotřebitele. Stanovuje cíle pro rok 2027, včetně 38 základnových stanic 5G na 10 000 obyvatel, míru pronikání uživatelů 5G nad 85 procent a podílu přenosu dat prostřednictvím sítí 5G přesahujícího 75 procent celkového přenosu.
Podle zprávy Globální asociace pro mobilní komunikace (GSMA) vytvořil ekosystém mobilních sítí vedený 5G v Číně přibližně 8 milionů pracovních míst v roce 2023. Jiná průmyslová zpráva odhaduje, že v pěti letech od komerčního spuštění 5G v Číně v roce 2019 tento sektor přímo generoval celkový ekonomický výstup ve výši přibližně 5,6 bilionu jüanů (asi 767 miliard amerických dolarů) a nepřímo podpořil výstup přibližně 14 bilionů jüanů.
Jako klíčová infrastruktura digitální ekonomiky je 5G zásadní pro rozvoj nových kvalitativních výrobních sil v Číně a podporuje integraci různých digitálních technologií prostřednictvím všudypřítomné konektivity.
Ekonomické centrum Číny, Šanghaj, tento měsíc představilo ambiciózní tříletý plán na úplné zavedení velkoplošných aplikací 5G do roku 2026. Plán má za cíl urychlit přijetí technologie 5G-A (5G Advanced) a její hlubokou integraci s umělou inteligencí. Klíčové cíle zahrnují dosažení míry pronikání uživatelů 5G nad 90 procent.
Město se zaměří na vytvoření vysoce standardizovaných 5G propojených továren a na zavedení kontinuálního pokrytí sítí 5G a 5G-A pro nízkoletové letecké trasy napříč Šanghají. Plán také zkoumá integraci 5G s pokročilými technologiemi, jako jsou humanoidní roboti a nové energetické systémy.
Ambiciózní plány Šanghaje odrážejí širší globální trend v přijímání a rozšiřování 5G. Jak se města po celém světě závodí v zavádění technologie 5G, globální trh zaznamenává významný růst.
Celosvětový počet předplatných 5G se během třetího čtvrtletí letošního roku zvýšil o 163 milionů na 2,1 miliardy, uvádí nejnovější zpráva Ericsson Mobility Report, která také zdůrazňuje, že předplatné 4G klesají, jak se uživatelé přesouvají na 5G.
Švédský telekomunikační gigant uvedl, že celosvětové předplatné 5G by mohlo na konci roku dosáhnout téměř 2,3 miliardy. To by představovalo více než 25 procent všech mobilních předplatných na světě.
Celkový počet předplatných 5G na světě by podle zprávy mohl dosáhnout 6,3 miliardy do roku 2030 a tvořit 67 procent všech mobilních předplatných.
(Xinhua)