Vědci zjistili, že dávní předkové člověka přežili obrovskou krizi, která je před přibližně 900 000 lety přivedla na pokraj vyhynutí.
Zhruba 98,7 procenta populace našich předků vymizelo na počátku »efektu hrdla láhve« (prudký poklesu počtu jedinců v populaci), kdy zůstalo jen přibližně 1280 jedinců, kteří se rozmnožovali po dobu přibližně 117 000 let, odhalila studie zveřejněná v pátek v časopise Science.
Skupina vědců z Číny, Itálie a Spojených států vyvinula novou genomickou metodu nazvanou FitCoal schopnou odvodit velikost populace v minulosti a použila tento model k analýze genomických sekvencí 3154 lidí z afrických a neafrických populací.
Zjištění ukázala, že raní předkové člověka prošli dlouhým a výrazným »hrdlem láhve«, které mohlo omezit genetickou rozmanitost moderního člověka o téměř 66 %, a tato událost byla v souladu se splynutím dvou progenitorových chromozomů, které jsou v současné době u současných lidských populací označovány jako chromozom 2.
Tento úbytek se shodoval s klimatickými změnami, které způsobily, že se zalednění stalo dlouhodobým jevem, poklesem povrchové teploty moře a pravděpodobně dlouhým obdobím sucha v Africe a Eurasii.
Podle studie to vysvětluje ztrátu afrických a euroasijských fosilií ze starší doby kamenné.
Také k bojům předků mezi 930 000 a 813 000 lety došlo v době, kdy podle mnoha vědců žil poslední společný předek moderního Homo sapiens a jeho bratranců neandrtálců a denisovanů.
»Tento nový nález otevírá novou oblast lidské evoluce, protože vyvolává mnoho otázek, například kde tito jedinci žili, jak překonali katastrofické změny klimatu a zda přírodní výběr během úzkého hrdla urychlil evoluci lidského mozku,« uvedl hlavní autor článku Pan I-Hsuan z East China Normal University.
Vědci se domnívají, že k pozdějšímu rychlému nárůstu populace mohly přispět ovládnutí ohně a změna klimatu, které bylo pro život člověka příznivější.
»Tato zjištění jsou teprve začátkem,« uvedl hlavní autor článku Li Chaj-pcheng ze Šanghajského institutu pro výživu a zdraví při Čínské akademii věd.
»Plánujeme vytvořit úplnější obraz vývoje člověka v tomto přechodném období, abychom rozluštili záhadu raného lidského původu a evoluce,« dodal Li.
(Xinhua)