Aktuálně probíhá jeden ze dvou vrcholů aktivity klíšťat v rámci roku, k tomu prvnímu dochází nejčastěji v květnu, druhý se tradičně odehrává na podzim, uvedl na své facebookové stránce Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
»Klíště má rádo teplo a vlhko – takže mu současné meteorologické podmínky (teploty vzduchu do 25 °C, chladná rána a večery) vyhovují,« uvedl ČHMÚ s tím, že loni jsme zažili vrchol aktivity klíšťat již kolem poloviny května, tedy cca o 10 až 14 dní dříve než letos.
»Tento rok bylo totiž relativně dlouho chladno – studený byl hlavně duben, kdy se vyskytovaly noční a ranní mrazy. Také se letos vývoj vegetace na mnoha místech opožďoval. I průměrné denní teploty vzduchu byly nižší a na velkém části území (zejména na Moravě) se vyskytovaly výrazné srážky,« napsali meteorologové.
Co klíště nemá rádo, jsou extrémy. Jakmile se oteplí a bude nižší vlhkost vzduchu, sníží se i aktivita klíšťat. »Předpokládáme velmi mírný pokles od pátku a během víkendu, kdy mají panovat letní teploty. Ale půjde o pokles opravdu jen velmi mírný. Jestli se výrazněji sníží aktivita klíšťat, o tom rozhodne až další vývoj počasí,« konstatoval ČHMÚ.
Odkud si v těchto dnech můžeme nejpravděpodobněji přinést nezvaného návštěvníka? Mimořádná aktivita klíšťat panuje po celé ČR – nejhorší situace je v místech pokrytých vegetací – neposečené travní porosty, listnaté a smíšené lesy, porosty křovin s bylinným patrem. Tedy místa, kde se udržuje vlhkost po celý den.
A jak se vyhnout malým »upírkům«, jak bychom mohli klíšťata s trochou nadsázky nazvat? Často pomůže repelent. Dobré je chodit využívat zpevněné cesty a raději nevstupovat do listnatých a smíšených lesů bez dostatečného oblečení a obuvi. Večer a ráno je třeba se prohlédnout a při prohlídce hned odstranit případné nezvané hosty.
(cik)