Pouštní mechy mohou být použity ke kolonizaci Marsu

Čínští biologové zjistili, že pouštní mech druhu Syntrichia caninervis snáší úplnou dehydrataci, a je schopen se vrátit k životu poté, co strávil asi pět let při teplotě minus 80 stupňů Celsia nebo asi měsíc při teplotě minus 196 stupňů Celsia. Díky tomu je tento mech vhodný pro kolonizaci Marsu, píše se v článku ve vědeckém časopise Innovation.

»Naše experimenty ukazují, že Syntrichia caninervis je odolnější vůči nepříznivým podmínkám prostředí než jiné superodolné organismy, včetně extrémofilních mikrobů a klidových mechů. To z tohoto mechu činí slibného kandidáta na roli organismu průkopníka pro kolonizaci mimozemských stanovišť a vytvoření prostředí příznivého pro život člověka mimo Zemi,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěl tým čínských biologů vedený Čangem Tao-jüanem, vědeckým pracovníkem Ústavu ekologie a geografie v Urumči, v rámci komplexní studie životní aktivity mechu druhu Syntrichia caninervis, který se vyskytuje ve většině pouštních oblastí Země. Tento druh vegetace je schopen snášet drastické změny teplot a stálý nedostatek vláhy, což jej činí obzvláště zajímavým pro studium v souvislosti s kolonizací jiných planet.

S ohledem na tyto úvahy vědci sledovali, jak porosty tohoto pouštního mechu reagují na podmínky typické pro Mars, planetu nejblíže Zemi, kde mohl v minulosti existovat život. Tyto experimenty zkoumaly, jak Syntrichia caninervis reaguje na dlouhodobou dehydrataci a také na dlouhodobý pokles teploty na minus 80 stupňů Celsia, který je typický pro rovníkové oblasti Marsu během zimy.

Pokusy ukázaly, že tento druh pouštního mechu téměř vždy ožije, i když byl zbaven více než 98 procent svých zásob vody, a zároveň je schopen snášet »marťanské« teploty po dobu tří a pěti let. Studie navíc ukázaly, že Syntrichia caninervis je schopna se vrátit k životu i po měsíčním ponoření do tekutého dusíku.

Kromě toho bylo zjištěno, že mech snáší velmi vysoké dávky gama záření, aniž by to mělo zjevný vliv na regeneraci a rychlost růstu této rostliny. To z ní činí ideálního kandidáta na roli organismu – »průkopníka« pro kolonizaci Marsu a dalších planet s klimatem vzdáleně podobným pozemskému, uzavřeli vědci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy