Poprvé se podařilo vyfotografovat novorozeného velkého bílého žraloka

Oceánologové ze Spojených států poprvé obdrželi fotografie novorozeného velkého bílého žraloka v jeho přirozeném prostředí – má neobvykle bílé zbarvení, štíhlý a »zaoblený« tvar těla, přičemž jeho délka je asi 1,5 m. Informovala o tom tisková služba Kalifornské univerzity v Riverside (UCR).

Snímky získali vědci loni v létě při pozorování žraloků žijících u kalifornského pobřeží v okolí města Santa Barbara, ale zveřejnili je až 29. ledna spolu s vědeckým článkem v časopise Environmental Biology of Fishes, věnovaným prvním pozorováním novorozeného žraloka bílého.

»Několik dní před obdržením těchto snímků jsem pozoroval tři samice žraloka, které pravděpodobně nosily potomky a vyskytovaly se v této části Tichého oceánu. Jedna z nich se potopila do velké hloubky a po krátké době se tento neobvykle bílý žralok vynořil na hladinu. Není těžké uhodnout, odkud tento novorozenec pochází,« uvedl jeden z autorů objevu přírodovědec Carlos Gauna, jehož slova cituje tisková služba UCR.

První snímky novorozeného žraloka bílého, které získali Gauna a výzkumník UCR Philip Stearns, ukazují, že je zbarven nezvykle jasně bíle a pokryt jakýmsi kokonem. Je dlouhý 1,5 metru, a přesto bylo jeho tělo ve srovnání s dospělými žraloky neobvykle zaoblené a tenké.

Vědci ho po získání fotografií dále pozorovali, což jim umožnilo sledovat, jak se postupně zbavuje tohoto krunýře a vydává se na volné plavání. Podle Stearnse a Gauny je tento »kokon« vakem, uvnitř kterého v děloze samic tohoto druhu ryb vyrůstá mládě velkého bílého žraloka.

Již na začátku minulého desetiletí biologové zjistili, že tento vak nejen chrání mládě před vnějším prostředím, ale také dodává rostoucím mláďatům kalorie tím, že vylučuje živiny bohaté na tuk. Následná pozorování novorozených žraloků bílých, stejně jako získávání vzorků této schránky z vod Tichého oceánu, pomohou pochopit, jak rychle se žraloci po narození tohoto »kokonu« zbavují, shrnuli Gauna a Stearns.

Velcí bílí žraloci (Carcharodon carcharias) jsou největšími dravými rybami současné Země. Dosahují hmotnosti kolem dvou tun a délky těla 5,8 metru a zároveň se mohou dožít přibližně 70 let, což z nich činí jedny z nejdéle žijících chrupavčitých ryb na planetě. Žraloci bílí jsou považováni za živorodé tvory, vědci však vědí jen málo o tom, kde a jak se rozmnožují.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy