Poprvé byla nalezena obdoba Země u hvězdy, která se změnila v bílého trpaslíka

Čínští a američtí planetologové objevili u jednoho z bílých trpaslíků v souhvězdí Střelce planetu podobnou zvětšené kopii Země a rotující v relativně malé vzdálenosti od hvězdy. Její objev naznačuje, že obdoby Země mohou někdy přežít proces přeměny hvězd podobných Slunci na bílé trpaslíky, informovalo tiskové oddělení Kalifornské univerzity v Berkeley.

»I když zatím nevíme, zda život na Zemi může přežít přeměnu Slunce v červeného obra, jsme si nyní jisti, že planeta nebude v této fázi vývoje hvězdou pohlcena. Námi otevřený planetární systém je jasným příkladem toho, jak velmi podobná planeta Zemi přežila přeměnu své hvězdy v rudého obra,« vysvětlila docentka Kalifornské univerzity v Berkeley Jessica Lu.

Vědci tento objev učinili při studiu snímků pořízených jihokorejským teleskopem KMT při pozorování tzv. mikročočkování. Tak vědci nazývají drobné deformace v záření vzdálených galaxií a kvazarů, které vznikají v důsledku toho, že jejich záření je deformováno gravitační silou pro nás neviditelných objektů, včetně planet a »nepovedených hvězd« hnědých trpaslíků.

Při analýze těchto snímků vědci zjistili, že jedna z epizod mikročočkování byla způsobena neobvyklým hvězdným systémem, který se nachází v souhvězdí Střelce ve vzdálenosti 25 000 světelných let od Země. Skládá se z bílého trpaslíka, kolem něhož v relativně malé vzdálenosti, řádově dvou astronomických jednotek (průměrná vzdálenost Země od Slunce), obíhá planeta podobná Zemi, která svou hmotností převyšuje Zemi přibližně 1,9krát.

Kromě toho na okraji tohoto systému, pojmenovaného KMT-2020-BLG-0414, vědci objevili další objekt – neobvykle velkou planetu neboli hnědého trpaslíka, který má 17krát větší hmotnost než Jupiter a obíhá kolem hvězdy ve vzdálenosti 22 astronomických jednotek. Jak jeden, tak druhý objekt, jehož stáří je přibližně 8 miliard let, dokázaly přežít přeměnu prapředka bílého trpaslíka v červeného obra a prudké rozpínání této hvězdy.

Tento objev, jak poznamenali vědci, hovoří ve prospěch toho, že Země bude schopna přežít přeměnu Slunce v červeného obra, o čemž v minulosti mnozí planetologové pochybovali. V důsledku toho život na planetě pravděpodobně zcela zanikne, ale potomci lidstva by potenciálně mohli toto kataklyzma přežít na měsících Saturnu a Jupiteru, z nichž mnohé by se po přeměně hvězdy měly nacházet v »zóně života«, shrnuli astronomové.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy