Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že země přijmou naléhavá opatření k rozšíření přístupu ke kvalitní a cenově dostupné léčbě neplodnosti. Podle zprávy zveřejněné v úterý se s problémem neplodnosti potýká přibližně 17,5 % dospělých na celém světě.
»Přibližně 17,5 % dospělých, tedy téměř každý šestý člověk, se potýká s neplodností, což ukazuje na naléhavou potřebu rozšířit možnosti dostupné a kvalitní léčby pro ty, kteří ji potřebují,« uvádí se ve zprávě. Podle jejích odhadů jsou údaje srovnatelné pro země s vysokými, středními i nízkými příjmy, což znamená, že se jedná o závažný celosvětový zdravotní problém, a nikoliv pouze v konkrétních zemích nebo regionech.
Ve státech s vysokými příjmy se s neplodností potýká 17,8 % dospělých, zatímco ve státech se středními a nízkými příjmy je to 16,5 %. »Zpráva odhaluje důležitou pravdu: neplodnost nedělá rozdíly mezi lidmi,« uvedl generální ředitel WHO Tedros Adanom Gebreyesus. »Skutečnost, že neplodnost postihuje významnou část lidí, ukazuje, že je třeba rozšířit možnosti léčby a zajistit, aby tato problematika nebyla ve výzkumu a politice odsouvána na vedlejší kolej.«
Zpráva uvádí, že navzdory závažnosti problému »řešení prevence, diagnostiky a léčby neplodnosti, včetně technologií asistované reprodukce, jako je oplodnění in vitro, zůstávají podfinancovaná a pro mnohé nedostupná. V současné době je ve většině zemí léčba neplodnosti financována z vlastní kapsy, často s katastrofálními náklady«.
Lidé v nejchudších zemích vynakládají na léčbu větší část svých příjmů než lidé v nejbohatších zemích. Vysoké náklady »mohou vést k chudobě v důsledku vyhledání lékařské péče“. Podle WHO by »lepší politika a veřejné financování mohly výrazně zlepšit přístup k léčbě a ochránit chudé rodiny před zchudnutím«.
(jb, TASS)