Počasí v ostrovních státech Indického oceánu je v důsledku globálních změn klimatu stále sušší. Uvádí to vědecká studie, kterou v pondělí zveřejnily noviny Temoignage, vydané na ostrově Réunion – ve francouzském zámořském departementu v Indickém oceánu.
Na ostrovech, které se nacházejí v jihozápadní části Indického oceánu, se průměrná teplota za posledních 50 let zvýšila téměř o jeden stupeň Celsia, zatímco průměrný roční úhrn srážek klesl a období sucha se prodloužila, citují noviny ze studie vypracované vědci z Réunionské rady pro kulturu, vzdělávání a životní prostředí.
Do konce tohoto století by se podle vědců mohla průměrná teplota ve státech jihozápadní části Indického oceánu zvýšit o 1,5 – 2 stupně, pokud bude objem skleníkových plynů malý, a o 3 – 5 stupňů, pokud bude objem značný. Ve druhé polovině 21. století se očekává, že se zvýší rozdíl mezi obdobím sucha a dešťů, přičemž první období bude náchylnější k častějším suchům a druhé k silným lijákům. Poznamenává se, že v období dešťů se zvýší riziko povodní, a to i přes snížení průměrného ročního úhrnu srážek. Očekává se, že do roku 2090 stoupne hladina světového oceánu o 56 cm. Očekává se také zvýšení intenzity cyklónů.
Tyto klimatické změny ovlivní zemědělství na ostrovech v Indickém oceánu, uvádějí autoři studie. Očekává se, že záplavy a stoupající hladina oceánů způsobí erozi pobřežní půdy a sníží množství orné půdy, čímž se zemědělství dostane do krize. To může vést k masovému odlivu obyvatelstva.
(TASS)