Peking zlepšuje ochranu centrální osy pomocí digitální technologie

Na nedávno skončeném Pekingském kulturním fóru 2024, které se konalo 21. září, si Pekingská centrální osa získala širokou pozornost jako ukázkový příklad toho, jak mohou digitální technologie oživit a zachovat kulturní dědictví.

Na fóru s názvem »Prohlubováním kulturní výměny k dosažení společného pokroku« se v Pekingu sešlo více než 800 hostů z Číny i zahraničí. Pekingská centrální osa s více než 700letou historií ztělesňuje paměť města a jeho bohatou civilizaci. Její památková hodnota a úsilí o zachování se staly ústředními body diskuse během fóra.

Pekingská centrální osa, která se táhne v délce 7,8 km od brány Jung-ting na jihu po věže Zvon a Buben na severu, byla vybudována na základě starověkých architektonických filozofií s cílem vytvořit ideální uspořádání hlavního města. V červenci byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Zachování kulturního dědictví vyžaduje jak úctu k historii, tak ducha inovací. Kulturní podstata památek by měla být začleněna do každodenního života a posilovat duchovní pohodu veřejnosti, uvedl Sun Sin-ťün, stranický tajemník pekingského obvodu Tung-čcheng.

Ať už jde o digitální zvon na věži Zvon a buben, který využívá světlo a stín k zachycení plynutí času, nebo o současnou interpretaci tradiční opery na ulici Čchien-men, Peking v posledních letech přibližuje veřejnosti své historické dědictví v dynamičtějších formách. To umožnilo lidem zažít kouzlo kulturního dědictví prostřednictvím poutavé interakce.

Zápis Pekingské centrální osy na Seznam světového dědictví UNESCO otevřel nové pohledy na městské dědictví. Podle prezidenta Asociace architektů a inženýrů arabských zemí Džaada Tabeta Pekingská centrální osa ukázala trvalou životaschopnost tradičního městského plánování, zatímco politiky ochrany městského dědictví musí brát v úvahu dynamický vývoj měst v reakci na měnící se potřeby.

Účastníci fóra se shodli, že digitalizace je účinným způsobem oživení kulturního dědictví. Postavení Pekingu jako světového lídra v oblasti digitální ekonomiky lze využít uplatněním technologií, jako je umělá inteligence a digitální dvojčata, k lepšímu zachování a předávání Pekingské centrální osy.

Čínský technologický gigant Tencent znovu vytvořil jádrovou oblast kulturního dědictví centrální osy pomocí digitálního mikrokosmu zahrnujícího přibližně 300 000 rostlin a 2,2 milionu budov. Prostřednictvím mobilního miniprogramu nazvaného »Digitální centrální osa« se uživatelé mohou vydat na poutavou cestu po regionu, kterou je provedou virtuální postavy.

Pozoruhodné je, že miniprogram poskytuje také platformu pro projekt Digitální hlídač, inovativní crowdsourcingovou iniciativu na ochranu přírody, která byla spuštěna v prosinci 2023. Jednoduchým skenováním QR kódů, pořizováním fotografií a nahráváním inspekčních zpráv prostřednictvím miniprogramu se místní obyvatelé a návštěvníci mohou stát občanskými správci a zaznamenávat známky chátrání nebo poškození.

Rychlý rozvoj digitálních technologií přinesl nové možnosti pro kulturní dědictví. Projekt společnosti Tencent »Digitální centrální osa« sehrál klíčovou roli v žádosti Pekingu o status světového dědictví, přičemž digitalizace se stala zásadní inovací a charakteristickým znakem této žádosti, uvedl Čchen Ťü-chung, viceprezident společnosti Tencent.

Zatímco podle Romana Jeannaeua, předsedy organizačního výboru Sunny Side of the Doc, jsou audiovizuální média mocným prostředkem propagace kulturního dědictví. Rozsáhlé a rozmanité kulturní dědictví Číny má obrovský potenciál pro globální prezentaci. Doufejme, že v příštích letech se objeví více mezinárodních dokumentů zaměřených na Pekingskou centrální osu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy