Čínští a evropští lékaři objevili důkazy o tom, že pasivní kouření během těhotenství výrazně urychluje stárnutí buněk plodu, což vede k prodloužení biologického věku člověka o 0,25 až 0,5 roku. Zjištění vědců byla zveřejněna v článku ve vědeckém časopise Science Advances.
»Poprvé jsme měřili rychlost stárnutí u lidí vystavených pasivnímu kouření během nitroděložního vývoje. Ve srovnání s ostatními dobrovolníky, jejichž matky nebyly vystaveny tabákovému kouři, byl biologický věk těchto pacientů o 0,25 – 0,5 roku vyšší a zároveň délka koncových oblastí jejich chromozomů, která odráží rychlost stárnutí buněk, byla o pět procent nižší než normální,« uvádí se ve studii.
Tým lékařů pod vedením profesora Čeng Siao-jinga z Beijing Union Medical College dospěl k tomuto závěru při sledování zdravotního stavu 276 000 obyvatel Spojeného království, kteří se podíleli na naplňování genomické banky UK BioBank. Medici měřili rychlost stárnutí jejich buněk třemi různými způsoby a také se dobrovolníků dotazovali, zda byly jejich matky během těhotenství vystaveny tabákovému kouři.
Analýza vědců ukázala, že kontakt těhotných žen s tabákovým kouřem výrazně urychlil proces stárnutí buněk embryí, který byl doprovázen 5% zkrácením délky telomer, koncových úseků chromozomů. V důsledku toho byl biologický věk potomků těchto žen v průměru o 0,25 až 0,5 roku vyšší než u jejich vrstevnic stejného kalendářního věku s podobným souborem nemocí a zlozvyků.
Podobné srovnání vědci provedli také u účastníků britské Biobanky, kteří v dětství kouřili nebo se tabáku nikdy nedotkli. Z výpočtů vědců vyplynulo, že kouření v dětství zkracuje délku telomer přibližně o 10,5 % a zvyšuje biologický věk o 0,88 až 2,5 roku, což platilo zejména pro osoby z rodin s nízkými příjmy.
Tento jev byl ještě silnější u účastníků britské Biobanky, kteří v dětství kouřili a zároveň byli vystaveni tabákovému kouři v děloze – jejich biologický věk byl o 1,13 až 2,9 roku vyšší než obvykle. Takové výsledky výpočtů, jak se domnívají zdravotníci, znovu zdůrazňují potřebu bojovat proti primárnímu i sekundárnímu kouření a chránit těhotné ženy před účinky tabákového kouře ze všech možných zdrojů.
V posledních desetiletích lékaři aktivně zkoumají, jak na lidský organismus působí nejen aktivní, ale i pasivní kouření. Jejich pokusy a pozorování ukazují, že krátkodobé i dlouhodobé vystavení tabákovému kouři výrazně zvyšuje riziko vzniku velkého množství nádorů, plicních onemocnění, fibrilace síní, aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních onemocnění.
(cik, TASS)