Odvětví čisté energie je novou hnací silou kvalitního rozvoje severní Číny

Před továrnou výrobce generátorů poháněných větrem v Hohotu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko se pomalu pohybuje nákladní auto naložené součástkami turbín.

V továrně dělníci krouží kolem větrných turbín a klíči upevňují šrouby.

Závod provozuje společnost Inner Mongolia Dongfang wind power and new energy company. Většinou montuje základní motory větrných turbín a podle Čou Š‘-chuej, výrobního manažera projektu společnosti v Hohhotu, hlavním městě Vnitřního Mongolska, je v provozu již více než sedm měsíců.

Společnost je mikrokosmem mnoha výrobců nových energetických zařízení, kteří se na severu Číny stále více prosazují. V roce 2022 se ve Vnitřním Mongolsku usadilo několik předních podniků v tomto oboru a investice spojené s výrobou nových energetických zařízení v regionu dosáhly 62 miliard jüanů (asi 9,02 miliardy amerických dolarů).

V posledních letech byla řada projektů výroby nových energetických zařízení zahájena také v severozápadní čínské provincii Kan-su.

Podle odborníků je jedním z hlavních důvodů, proč se výrobci zařízení pro nové zdroje energie chtějí usadit v severní Číně skutečnost, že se v této oblasti urychluje výstavba velkých větrných elektráren a fotovoltaických elektráren, a zároveň zde stále roste poptávka po zařízeních pro nové zdroje energie.

Počínaje rokem 2021 zahájila Čína výstavbu první várky velkých větrných a fotovoltaických základen v regionech na úrovni provincií, jako je Vnitřní Mongolsko, Kan-su, Čching-chaj a Ning-sia, převážně v pouštních oblastech, a to o celkové kapacitě téměř 100 milionů kilowattů.

Na větrných farmách v Ulanqabu a Xilingolu ve Vnitřním Mongolsku se na horách točí soustavy bílých větrných turbín, zatímco na fotovoltaických základnách v Čching-chaji a Sin-ťiangu září na slunci modré fotovoltaické panely.

Zároveň v těchto místech vyrostla řada moderních výrobních závodů na nová energetická zařízení. »Když jsou výrobci zařízení blízko koncového trhu, je doprava a údržba zařízení pohodlnější,« řekl Čou Š‘-chuej.

Čína klade stále větší důraz na růst odvětví výroby nových energetických zařízení a snaží se rozvíjet novou energetiku tak, aby se z pouhé výroby a prodeje elektřiny stal celý průmyslový řetězec.

Se zlepšující se lokalizací klíčových komponentů nových energetických zařízení získala Čína rovněž výhodu i z hlediska mezinárodní konkurence.

Podle Národní správy pro energetiku byl sektor obnovitelných zdrojů v Číně i nadále celosvětově světovým lídrem, neboť v loňském roce představovaly fotovoltaické moduly, větrné turbíny, pohonné jednotky a další klíčové komponenty vyrobené v Číně 70 % celosvětového trhu.

V roce 2022 se výroba energie z obnovitelných zdrojů v Číně rovnala snížení domácích emisí oxidu uhličitého o 2,26 miliardy tun, uvedla administrativa.

Podle Vnitřního Mongolska se v období 14. pětiletého plánu (2021-2025) očekává, že hodnota produkce jeho průmyslu výroby nových energetických zařízení dosáhne více než 100 miliard jüanů, přičemž zařízení na výrobu větrné energie a jejich součásti dosáhnou roční výrobní kapacity přes 8 milionů kilowattů.

Rovněž další severní provincie a regiony, jako jsou Kan-su a Ning-sia, aktivně plánují další rozvoj výroby nových energetických zařízení.

»V návaznosti na požadavek kvalitního rozvoje se zaměřujeme na sektor nové energetiky a usilujeme o to, abychom prostřednictvím tohoto sektoru podpořili rychlý růst výroby těchto zařízení,« uvedl Čchen Čeng, zástupce ředitele úřadu pro energetiku ve Vnitřním Mongolsku.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy