Mezinárodní tým genetiků a oceánologů připravil první genetický katalog, který obsahuje informace o struktuře genomu všech klíčových mikrobů žijících v hlubinách světových oceánů. Tento atlas zahrnuje více než 317 milionů skupin genů, napsali vědci v článku zveřejněném ve vědeckém časopise Frontiers in Science.
»Příprava tohoto katalogu nám dává příležitost učinit významný krok při zkoumání celé rozmanitosti života žijícího ve světových oceánech. Tento atlas obsahuje více než 317 milionů skupin genů, které svým charakterem zajišťují činnost mořských mikrobů žijících ve všech koutech hydrosféry,« uvedla výzkumnice Elisa Lajolová z King Abdullah University of Science and Technology (Saúdská Arábie).
Lajolová a její kolegové připravili genetický katalog jednobuněčných obyvatel světových oceánů díky vývoji technologií, které umožňují hromadnou extrakci fragmentů DNA ze vzorků mořské vody, jejich dešifrování a určení struktury genů pomocí algoritmů a systémů umělé inteligence vyvinutých vědci.
Celkem oceánologové a genetici shromáždili více než 2,1 tisíce vzorků vody z různých hloubek světového oceánu ve všech oblastech světa, extrahovali z nich buňky bakterií, archeí a dalších mikroorganismů i fragmenty jejich DNA a rozluštili jejich strukturu. Díky tomu vědci získali informace o struktuře více než 317 milionů skupin genů. Přibližně u poloviny z nich se vědcům podařilo určit původ a možné funkce, zatímco ostatní ještě čekají na prozkoumání.
Jak vědci poznamenávají, jejich první analýza tohoto atlasu již odhalila několik dosud neznámých a zajímavých vlastností mořských ekosystémů. Vědci zejména zjistili velké rozdíly v úrovni aktivity mikrobů žijících na dně světových oceánů a v jeho tloušťce a také identifikovali velké množství hub žijících v takzvané »soumračné zóně«, vrstvě vody v hloubce 1000 – 2000 metrů, kam neproniká téměř žádné sluneční světlo.
Plná verze katalogu je volně dostupná na online portálu, který vytvořili odborníci z Univerzity vědy a technologie krále Abdulláha. Následné studium těchto genomických informací biology, ekology a dalšími odborníky odhalí další zajímavé vlastnosti jednobuněčných obyvatel světových oceánů, umožní objevit nové léky a poskytne vědcům možnost studovat, jak lidská činnost ovlivňuje tyto mikroby v různých oblastech světa.
(cik, TASS)