Obrovské shluky v zemském plášti mohou být pozůstatky po srážce, při níž vznikl Měsíc

Mezinárodní tým vědců z Číny a Spojených států učinil pozoruhodný objev, který naznačuje, že dva masivní objekty pohřbené hluboko v zemském plášti by mohly být pozůstatky z doby vzniku Měsíce před asi 4,5 miliardami let.

Podle jedné z hlavních teorií se Měsíc zformoval, když planeta o velikosti Marsu zvaná Theia narazila do Gaii neboli rané Země, přičemž srážka odmrštila svrchní vrstvu Země do vesmíru, kde se úlomky rekombinovaly a vytvořily Měsíc.

Vědci z Kalifornského technologického institutu, Arizonské státní univerzity a Šanghajské astronomické observatoře (SHAO) spadající pod Čínskou akademii věd poskytli nové důkazy pro tuto hypotézu ve studii publikované ve čtvrtek v časopise Nature.

Předpokládají, že dvě kontinentální anomálie s nízkými seismickými hodnotami ve spodním plášti pod africkým kontinentem a pod Tichým oceánem mohou pocházet z materiálů pláště Theia (TMM), které jsou ve své podstatě o 2 až 3,5 % hustší než plášť proto-Země.

Pomocí simulací gigantických dopadů tým odhalil, že část pláště Theie mohla být zanesena do pevného spodního pláště proto-Země a uchována v něm po impaktu, při kterém vznikl Měsíc.

Zjistili také, že relikty Theie jsou podobně jako měsíční horniny bohaté na železo, a proto jsou hustší než okolní hmota.

Husté shluky o velikosti desítek kilometrů v důsledku impaktu se mohly později propadnout a nahromadit v termochemických kupách na horní části zemského jádra a přežít do dnešních dnů, aby se staly přirozeným důsledkem gigantického nárazu při vzniku Měsíce, uvádí se ve studii.
Výsledky také poskytují nový pohled na pochopení vnitřní struktury Země, dlouhodobého vývoje Země, a dokonce i procesu vzniku vnitřních součástí sluneční soustavy.

»Zdá se, že gigantický dopad, při němž se zformoval Měsíc, byl původcem heterogenity raného pláště a představuje výchozí bod geologického vývoje Země v průběhu 4,5 miliardy let,« uvedl Teng Chung-pching ze SHAO, spoluautor studie.

»Naše studie může napovědět o obyvatelnosti exoplanet mimo naši sluneční soustavu,« dodal Teng.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy