Nový druh jedlovce objevený na jihu Číny má potenciál pro léčbu Alzheimerovy choroby

Vědci z tropické botanické zahrady Xishuangbanna (XTBG) spadající pod Čínskou akademii věd (CAS) objevili v jihozápadní Číně nový druh jedlovce, jehož extrakt se ukázal jako účinný při léčbě Alzheimerovy choroby.

Nový druh, který byl později pojmenován Huperzia crassifolia, byl podle tiskové zprávy CAS objeven při inventarizačním výzkumu léčivých rostlin v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou.

Liou Chung-mej, odborný pracovník XTBG, člen výzkumného týmu, uvedl, že Huperzia, běžně známá také jako jedlovec, čítá asi 25 druhů a roste hlavně v mírném a boreálním podnebném pásmu.

Nově objevená Huperzia crassifolia je suchozemský jedlovec. Hrubou morfologií se podobá ostatním druhům rodu Huperzia, ale lze ji snadno rozlišit podle silnější struktury a kulatě kopinatých jehlic, uvedl v pondělí Liou pro agenturu Xinhua.

Podle Liua se ukázalo, že huperzin A, látka obsažená v rostlinách jedlovce, je velmi účinná při léčbě Alzheimerovy choroby.

Nový druh roste v Číně pouze v provinciích Kuej-čou, Chu-pej, Chu-nan a Čchung-čching a často zakořeňuje v půdách bohatých na humus v listnatých lesích v nadmořské výšce od 1 100 do 1 900 m n. m., přičemž na každé lokalitě je jeho výskyt velmi malý, uvedl Liou.

»Pokud lidé poznají její léčivou hodnotu, může být Huperzia crassifolia ohrožena nadměrným sběrem. Předběžně navrhujeme její ochranářský status jako ohrožený (EN) podle kategorií a kritérií Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN),« uvedl Liou.

Zjištění byla publikována ve vědeckém časopise PhytoKeys.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy