Američtí klimatologové zjistili, že růst průměrných teplot na Zemi se v posledních letech dále zrychlil v důsledku zákazu Mezinárodní námořní organizace používat minerální paliva s vysokou koncentrací sloučenin síry. Zjištění vědců byla zveřejněna v článku ve vědeckém časopise Communications Earth & Environment.
»V roce 2020 emise oxidu siřičitého spojené s mezinárodní námořní dopravou prudce klesnou o 80 % v důsledku nových palivových norem. Posoudili jsme dopad tohoto poklesu na zemské klima a zjistili jsme, že zavedení zákazu paliv s vysokou koncentrací síry by ve srovnání s 80. lety 20. století fakticky zdvojnásobilo rychlost oteplování planety,« napsali vědci.
K tomuto závěru dospěl tým klimatologů pod vedením vědce Stephena Platnicka z Goddardova střediska vesmírných letů NASA, když zkoumal dopady ekologické iniciativy IMO 2020 na klima. V jejím rámci Mezinárodní námořní organizace (IMO) zakázala od ledna 2020 používat pro lodě palivo s hmotnostním podílem síry vyšším než 0,5 % (namísto dříve povolených 3,5 %).
Klimatologové předpokládají, že zavedení těchto norem spolu by mohlo vést k prudkému poklesu koncentrace sirných aerosolů v horních vrstvách zemské atmosféry, kde tyto částice hrají důležitou roli při tvorbě mraků a odrážení slunečního záření a tepla zpět do vesmíru. S ohledem na tuto myšlenku vědci spočítali, jak se koncentrace aerosolů změnila v různých oblastech planety od doby, kdy vstoupila v platnost iniciativa IMO 2020.
Výpočty ukázaly, že zavedení nových palivových norem pro lodě mělo nečekaně velký dopad na koncentrace aerosolů v atmosféře v mnoha oblastech světového oceánu, včetně severního Atlantiku, Norského a Jihočínského moře a severního Pacifiku. V mnoha těchto částech Země se hustota sirných aerosolových částic snížila o 10 až 25 %, což mělo zásadní vliv na tepelnou bilanci planety.
Podle současných odhadů klimatologů vedl vstup IMO 2020 v platnost k tomu, že každý metr čtvereční zemského povrchu začal přijímat v průměru o 0,2 wattu více tepla než v předchozích letech. V důsledku toho se průměrná globální povrchová teplota v příštím desetiletí zvýší o 0,24 stupně Celsia, což je srovnatelné s kombinovaným účinkem všech ostatních antropogenních faktorů. To naznačuje velmi závažný dopad IMO 2020 na klima planety, shrnuli vědci.
(cik, TASS)