Soustava slunečních teleskopů v jihozápadní Číně zahájila v pátek zkušební provoz při zkoumání Slunce, jak uvedl její zřizovatel, Národní středisko kosmických věd (NSSC) Čínské akademie věd.
Sluneční radioteleskop Tao-čcheng(DSRT), který je součástí druhé fáze projektu Meridian v zemi a je největší svého druhu na světě, je schopen nepřetržitě a stabilně kvalitně monitorovat sluneční aktivity, uvedl jeho zřizovatel. Dodal, že jeho pozorovací schopnosti, například detekce pulsarů, byly ověřeny po půlročním ladění a testování.
Sluneční radiový snímkovací teleskop, který se nachází na okraji náhorní plošiny Čching-chaj-si-čchang v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan ve výšce více než 3800 metrů nad mořem, se skládá z 313 šestimetrových parabolických antén, které obklopují 100 metrů vysokou kalibrační věž uprostřed.
Teleskop bude sloužit k pořizování vysoce přesných snímků slunečních jevů a ke zkoumání metod sledování pulsarů, rychlých rádiových výbojů a asteroidů, uvedla NSSC.
V roce 2008 zahájila Čína projekt Meridian, což je monitorovací síť sestávající z 31 pozemních stanic, jejímž cílem je zkoumat vesmírné meteorologické jevy a porozumět procesům, které stojí za těmito astronomickými událostmi.
(pr)