O zvýšené seismické aktivitě se nehovoří, ale poslední velká zemětřesení se odehrála na pevnině, nikoliv ve vodních plochách, jak tomu bývá častěji. Na tiskové konferenci o tom informovala Anna Dobryninová, vědecká tajemnice Institutu zemské kůry Sibiřské pobočky Ruské akademie věd (SB RAS).
»Říci, že se seismicita zvýšila na celé planetě, je nemožné. Na planetě může být několik tisíc zemětřesení denně, silná zemětřesení, jako bylo to v Turecku, se vyskytují více než jednou za rok, ale spíše ve vodních oblastech. Mohou být i silnější, ale nevidíme je projevovat se na povrchu,« uvedla Dobryninová. »Výjimečnost zemětřesení, stejného jako v Turecku, spočívá v tom, že se vše odehrálo na pevnině a my vidíme destrukci, která je před námi obvykle skryta ve vodním sloupci,« řekl vědec.
Poznamenala, že úterní zemětřesení v Afghánistánu, které způsobilo zkázu i v Pákistánu, bylo pro tuto oblast standardní.
Zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně zasáhla 6. února provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka. Otřesy, po nichž následovaly tisíce následných otřesů, byly cítit v 11 provinciích republiky a v sousedních zemích, z nichž nejvíce byla zasažena Sýrie. Počet obětí katastrofy přesáhl 49 000 osob.
Dne 18. března došlo v Ekvádoru k zemětřesení o síle 6,7 stupně, zahynulo 14 lidí a téměř 500 bylo zraněno. Dne 21. března bylo zemětřesení s magnitudou 6,8 zaznamenáno v Afghánistánu, otřesy byly cítit v Indii, Pákistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Tádžikistánu. V Afghánistánu a Pákistánu bylo známo 11 mrtvých a více než 40 zraněných.
(cik, TASS)