Lékaři ze Spojených států zjistili, že vysoká koncentrace mědi, zinku a selenu a některých dalších kovů v lidském těle ztrojnásobuje riziko vzniku amyotrofické laterální sklerózy (ALS) a také zhoršuje další vývoj tohoto onemocnění nervového systému, kterým celý život trpěl slavný fyzik Stephen Hawking. Informovala o tom tisková služba Michiganské univerzity (UMich).
»Několik epidemiologických studií již spojilo rozvoj ALS s nadbytkem kovů v těle. Z tohoto důvodu pro nás bylo klíčové přesně prozkoumat, jaké látky toto riziko zvyšují, jak ovlivňují další vývoj nemoci a kteří lidé jsou k ní nejvíce náchylní,« uvedl docent UMich Stephen Gutman.
Vědci tak sledovali stav 450 nositelů této nemoci a tří set zdravých dobrovolníků podobného pohlaví a věku. Vědci měřili koncentrace kovů v biologických tekutinách účastníků a tyto ukazatele porovnávali.
Analýza ukázala, že pacienti s amyotrofickou laterální sklerózou měli výrazně vyšší koncentrace hliníku, barya, kadmia, selenu, uranu, cínu, vanadu, zinku a mědi. Zvýšené koncentrace celého souboru těchto kovů, jak ukázaly výpočty, zvyšovaly riziko vzniku ALS přibližně třikrát. Tento ukazatel se navíc téměř nesnížil, když se vzaly v úvahu všechny genetické rizikové faktory (2,7krát).
Stejně tak nadbytek kovů v organismu dobrovolníků přibližně 1,5krát zvyšoval pravděpodobnost rychlého rozvoje ALS a úmrtí pacientů. To platilo zejména pro nadbytek cínu, mědi, zinku a selenu v biofluidech účastníků pozorování, což naznačuje potenciálně důležitou roli sloučenin těchto kovů při rozvoji amyotrofické laterální sklerózy.
Kromě toho vědci zjistili, že vysoké koncentrace několika dalších prvků, včetně stroncia, niklu a antimonu, riziko vzniku ALS spíše snižují, než zvyšují. Následné studium jejich vlivu na neurony nositelů této nemoci pomůže pochopit, jak přesně tyto kovy ovlivňují procesy spojené se zánikem neuronů v mozku nositelů amyotrofické laterální sklerózy.
ALS je závažné, nevyléčitelné onemocnění centrálního nervového systému, které vede k ochrnutí končetin a svalové atrofii. Pacienti obvykle umírají na selhání plic 2-5 let po stanovení diagnózy. Pouze britský astrofyzik Stephen Hawking a jeho krajan, kytarista Jason Becker, se dokázali podobnému osudu vyhnout díky prudkému zpomalení vývoje nemoci.
(cik, TASS)