Na poloostrově Reykjanes lez podle vědců očekávat sopečnou aktivitu

Geologové a seismologové analyzovali nedávné erupce islandské sopky Fagradalsfjädl a dospěli k závěru, že v příštích desetiletích se na území poloostrova Reykjanes objeví hned několik nových projevů sopečné činnosti. Informovala o tom tisková služba švédské univerzity v Uppsale.

»Odhalili jsme geochemické procesy spojené s nedávnými erupcemi na Islandu. Porovnání našich zjištění s historickými údaji naznačuje, že Island by se měl připravit na to, že sopečné erupce na poloostrově Reykjanes budou v příštích letech nebo dokonce desetiletích pokračovat,« uvedl profesor Valentin Troll z Uppsalské univerzity, jehož slova cituje tisková služba univerzity.

Vědci k tomuto závěru dospěli při studiu série nedávných erupcí sopky Fagradalsfjädl, která se v březnu 2021 probudila po téměř osmi stech letech hibernace. Jejímu probuzení předcházelo obrovské množství malých zemětřesení, která seismologové zaznamenávali několik měsíců předtím, než začaly erupce lávy.

V následujících letech došlo hned ke třem erupcím Fagradalsfjädl, což přimělo geology a seismology k podrobnému studiu toho, jak se změnila struktura nitra této sopky a jejích sousedů v takzvaném sopečném pásu Reykjanes. V průběhu sběru a studia dat se probudila další islandská sopka, Sundhnukur, což vědce přimělo k analýze historie minulých erupcí a současného stavu těchto sopečných ohnisek.

Izotopové analýzy vzorků lávy z Fagradalsfjädlu a Sundhnukuru provedené vědci ukázaly, že jsou poháněny stejným zásobníkem magmatu, který se nachází pod poloostrovem Reykjanes. Seismické údaje zase naznačují, že se nachází v relativně malé hloubce, řádově 9 až 12 kilometrů, a přesto je napájen proudy roztavené hmoty z hloubi pláště.

Všechny tyto faktory, poznamenávají vědci, naznačují, že k sopečným erupcím na poloostrově Reykjanes bude v příštích několika letech či desetiletích docházet pravidelně. To by měli obyvatelé Islandu a úřady ostrova vzít v úvahu při přípravě opatření zaměřených na včasnou evakuaci obyvatelstva a jeho ochranu před následky erupcí Fagradalsfjädlu, Sundhnukuru a dalších sousedních sopek.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy