Organizace spojených národů vyhlásila rok 2024 Mezinárodním rokem velbloudů, upozorňuje ve svém článku »Hrdinové pouští i hor«, zveřejněném v časopisu Statistika&My, Eva Henzlerová z Českého statistického úřadu. Současně vysvětluje proč a dodává také nezbytná statistická data.
OSN v tomto roce zdůrazňuje, že velbloudi a lamy jsou klíčem k obživě milionů domácností v často nehostinných prostředích ve více než 90 zemích. Alpaky, lamy krotké, velbloudi dvouhrbí, dromedáři, lamy guanako i vikuni – ti všichni přispívají k zajištění potravin, dopravy a ekonomickému růstu v mnohdy poměrně izolovaně žijících komunách po celém světě. Opomenout nelze ani velký kulturní a sociální význam, který tato zvířata mají v domorodých společenstvech, vypočítává přínos těchto zvířat Helzlerová a dále v tom pokračuje.
Velbloudi a lamy hrají podle OSN důležitou roli při plnění cílů udržitelného rozvoje týkajících se boje proti hladu, vymýcení extrémní chudoby, posílení postavení žen a udržitelného využívání suchozemských ekosystémů – od poskytování mléka, masa a materiálu na oděvy a obydlí až po přepravu nákladů a lidí. Zapomenout nelze ani na organické hnojivo či otop.
Lamám a velbloudům se daří tam, kde jiné druhy hospodářských zvířat přežívají jen s obtížemi: v andských velehorách a v suchých a polosuchých oblastech Afriky, Asie i Austrálie, uvádí autorka a doplňuje, že zde však velbloud není původním druhem.
Závěrem dodává základní data. Celosvětová populace velbloudů dvouhrbých a dromedárů se v posledních dvou desetiletích téměř zdvojnásobila, a to z 22 milionů kusů v roce 2001 na 39 mil. kusů v roce 2021. Z těchto velbloudů žije 87 procent v Africe a jen 13 % v Asii.
V Jižní Americe pak je přibližně 7,5 mil. alpak, dále jsou zde čtyři miliony lam krotkých, 350 tisíc vikuní a 600 tis. lam guanako. Chov alpak a lam se rozšířil také do Asie, Evropy, Severní Ameriky ale i do Oceánie, uzavírá Helzlerová.
(ici)