Evropští zdravotníci při pozorování rekonvalescence nositelů postcovidového syndromu zjistili, že intenzivní fyzická aktivita u nich nepřispívá k rozvoji myopatie, tachykardie, neustálých bolestí svalů a dalších fyziologických poruch, jak se někteří lékaři v minulosti domnívali. Informoval o tom Karolinsky Institut.
»Odborníci ze Světové zdravotnické organizace a dalších relevantních organizací opakovaně doporučovali, aby se pacienti se syndromem po onemocnění covidem vyhýbali namáhavé fyzické aktivitě. Naše pozorování ukázala, že toto doporučení je příliš opatrné – pacienti s postcovidem jej snášejí stejně dobře jako zdraví dobrovolníci z kontrolní skupiny,« uvedla výzkumnice Andrea Trifonosová.
Trifonosová a další vědci dospěli k tomuto závěru v rámci experimentu, kterého se zúčastnilo 30 pacientů s postcovidového syndromem a také podobný počet zdravých obyvatel Švédska. Vědci požádali všechny dobrovolníky, aby se zúčastnili tří různých forem intenzivních vytrvalostních a silových cvičení, během nichž výzkumníci sledovali změny jejich zdravotního stavu.
Kromě toho se výzkumníci účastníků dotazovali na to, jak se po cvičení cítí jinak, včetně toho, zda v prvních dnech po zahájení intenzivního cvičení pociťovali bolesti svalů a kloubů, neobvykle silnou slabost, bolesti hlavy a horečku. Podobné průzkumy výzkumníci prováděli i několik týdnů odpočinku po skončení cvičení.
Měření ukázala, že organismus nositelů postcovidového syndromu i zdravých dobrovolníků reagoval na zátěže podobně a zotavoval se po nich. Kromě toho vědci nezaznamenali žádné abnormality na srdci a plicích pacientů s postcovidovým syndromem, stejně jako abnormality na motorických nervech a senzoricko-motorických nervech, což svědčí o tom, že po cvičení nedošlo k žádným negativním změnám v jejich zdravotním stavu.
Přesto vědci zjistili, že neobvykle vysoký počet postcovidového pacientů, přibližně 62 procent z nich, trpěl různými formami svalové slabosti ještě předtím, než začali cvičit. Jak naznačují medici, není to způsobeno pouze nízkou úrovní fyzické aktivity, ale také dosud neidentifikovanými změnami ve fungování organismu po infekci koronavirem, jejichž podstatu je třeba teprve odhalit, shrnuli Trifonos a spol.
Mnoho lidí, kteří prodělali koronavirovou infekci, trpí v následujících několika měsících postcovidovým syndromem. Projevuje se chronickou únavou, vypadáváním vlasů, dušností a zhoršením mnoha chronických onemocnění, což je pravděpodobně způsobeno stále vysokou aktivitou imunitního systému. Většina pacientů se postcovidity zbaví během prvního roku po zbavení se infekce, ale u některých lidí její příznaky přetrvávají několik let.
(cik, TASS)