Ledním medvědům žijícím v kanadské oblasti Hudsonova zálivu hrozí vyhynutí v důsledku změny klimatu v Arktidě. Vzhledem k prodlužující se délce období, kdy vodní plocha není pokryta ledem, nemohou predátoři lovit tuleně se stejnou účinností. Informuje o tom deník The Guardian s odvoláním na zprávu vypracovanou skupinou amerických vědců.
Publikace poukazuje na to, že teplota v Arktidě roste mnohem rychleji než v jiných oblastech světa. V této souvislosti jsou vodní plochy během roku stále kratší dobu pokryty ledem. Lední medvědi, kteří loví tuleně, cestující po ledu, jsou nuceni zůstávat delší dobu na souši.
Studie amerických vědců ukazuje, že lední medvědi se snaží přizpůsobit novým podmínkám a zpestřit si jídelníček tím, že jsou nuceni jíst mimo jiné byliny, bobule, racky a hlodavce.
Potrava, kterou medvědi konzumují na souši, jim však neposkytuje dostatek kalorií ve srovnání s jejich obvyklou kořistí, kterou jsou mořští savci. Vědci dospěli k závěru, že čím více času tráví predátoři na souši, tím větší je riziko jejich vyhladovění.
(TASS)