Hromadný úhyn tuleňů v Kaspickém moři mohli způsobit stěhovaví ptáci

Stěhovaví ptáci se mohli stát přenašeči ptačí chřipky u tuleňů kaspických, která v prosinci 2022 vedla k hromadnému úhynu zvířat na dagestánském pobřeží. Informuje o tom tisková služba nadace Compass.

Již dříve bylo informováno o studiích, které ukázaly, že zvířata uhynula v důsledku emisí zemního plynu charakteristického pro Kaspické moře. Zemětřesení mohou způsobovat emise plynů, které za nízkého stavu vody vytvářejí nad hladinou moře plynové vzduchové kapsle, v nichž se tuleni dusí. V prosinci 2022 byl hlášen nález více než 2500 mrtvých tuleňů.

»Podle jedné z verzí mohla zvířata uhynout na ptačí chřipku. V rámci programu nadace na ověření této hypotézy zorganizovali biologové z Novosibirsku (Výzkumný ústav virologie Federálního výzkumného centra pro základní a translační medicínu) a Machačkaly (Dagestánská státní univerzita, DGU) studii stavu populace tuleňů kaspických. Studie potvrdila verzi o cirkulaci vysoce patogenní ptačí chřipky v oblastech hlavních hnízdišť v ruské části Kaspického moře – na ostrovech Malyj Žemčužnyj a Tyulenij a také ve vodách severního a středního Kaspického moře. Přenašeči viru byli volně žijící stěhovaví ptáci, kteří sami na chřipku hromadně hynuli,« uvádí se ve zprávě.

V průběhu jarních a letních expedičních prací uskutečnili odborníci pět výjezdů na moře s přistáním na ostrovech. V nejbližší době plánují Compass a DGU za podpory společnosti Naftagaz oil service opakovaný průzkum ostrova Malyj Žemčužnyj, aby provedly výběr materiálu pro laboratorní virologické a sérologické studie, které umožní posoudit imunitu zvířat.

»Analyzovali jsme materiál z uhynulých nebo odchycených ptáků z míst jejich hromadného úhynu. Bylo izolováno devět virů podtypu H5N1. Všechny kmeny patří do genetického klade 2.3.4.4b vysoce patogenního viru ptačí chřipky, od kterého je bohužel stále zaznamenáván úhyn tuleňů a dalších mořských savců po celém světě,« uvedl Alimurad Gadžijev, docent Ústavu ekologie a udržitelného rozvoje Dagestánské státní univerzity, jehož slova jsou citována ve zprávě.

Tuleň kaspický je jediným savcem Kaspického moře. V roce 2008 mu Mezinárodní svaz ochrany přírody přidělil status ohroženého druhu. Na počátku 20. století činil počet tuleňů v Kaspickém moři 1,2 milionu. V 70. letech 20. století, během rychlého rozvoje Kaspického moře, se počet zvířat snížil na 600 tisíc.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy