Tisíce ryb, které v létě 2022 zahynuly v řece Odře na německo-polské hranici, mohly být způsobeny znečištěním vody odpadními vodami těžebními společnostmi. Takové závěry obsahuje zpráva ekologické organizace Greenpeace, kterou má k dispozici deník Tagesspiegel a která byla zveřejněna ve čtvrtek.
Výzkumníci z polské pobočky Greenpeace v posledních týdnech několikrát analyzovali vzorky vody z jižního Polska. Podle závěrečné zprávy je problém způsoben několika těžebními společnostmi ve Slezsku, které vypouštějí velké množství slané vody do přítoků Odry. Vodohospodářští odborníci již před časem dospěli k závěru, že neobvykle vysoká hladina soli v létě způsobila rozšíření toxických druhů řas, což vedlo k úhynu ryb. Teprve nyní se však odborníkům možná podařilo určit příčinu katastrofy.
Nejnovější studie Greenpeace se zaměřuje na přítoky Odry, do nichž těžební společnosti vypouštějí své odpadní vody. V regionu se nachází mnoho uhelných dolů. Ty neustále odčerpávají velké množství vody ze štol, aby v nich mohly pracovat. Je známo, že tato »čerpací voda« je v závislosti na regionu velmi slaná.
Slanější než mořská voda
Greenpeace zaznamenalo nejvyšší koncentrace soli v několika přítocích Odry, kde se nachází několik uhelných dolů. Podle zprávy se slanost prudce zvýšila v místech výsypek dolů. Na některých místech byla koncentrace soli dokonce vyšší než v mořské vodě. Toxikologové Greenpeace se domnívají, že tato vysoká koncentrace soli je příčinou šíření škodlivých řas.
Společnost JSW SA, která tamní důl provozuje, zase uvedla, že vypouštění slané vody do životního prostředí se provádí na základě povolení příslušných orgánů. »Byly provedeny četné kontroly, při nichž nebylo zjištěno žádné porušení,« tvrdí společnost. Greenpeace varovalo, že by se podobná ekologická katastrofa mohla opakovat. Obrovské vypouštění slané vody navíc vážně zasáhlo nejen Odru, ale i Vislu. Greenpeace proto vyzvalo polské orgány ochrany životního prostředí, aby přijaly opatření. »V těžebních společnostech musí být okamžitě provedeno posouzení vlivu na životní prostředí, musí být sníženo množství vypouštěných odpadních vod a musí být instalovány odsolovací systémy,« uzavřela ekologická organizace.
Přírodní katastrofa na Odře
V srpnu polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwa uvedla, že polští odborníci našli ve vzorcích říční vody toxické řasy, které mohly způsobit masový úhyn ryb. První případy byly zjištěny již koncem července. Poté se oblast katastrofy začala rozšiřovat a zasáhla nové oblasti. Bylo zachyceno asi 160 tun uhynulých ryb, nalezeni byli také uhynulí ptáci a bobři. Podobná situace byla zaznamenána v řadě malých řek a nádrží v regionu.
Dříve se uvádělo, že příčinou kontaminace mohla být rtuť. Tyto zprávy byly později vyvráceny. Příčinu incidentu se snažilo zjistit také Německo. Polsko zaslalo vzorky vody do laboratoří v České republice, Nizozemsku a Velké Británii. Odborníci a státní zástupci kontrolovali továrny na Odře a pátrali po zdroji nebezpečných látek ve vodě.
(jb, TASS)