Vědci nalezli v centrálních oblastech Grónska důkazy o tom, že se ledová pokrývka ostrova zmenšila na své minimální hodnoty přibližně před 1,1 milionu let, na vrcholu doby ledové. To naznačuje, že grónský ledový příkrov je nestabilní, uvedlo tiskové oddělení americké Vermontské univerzity (UVM).
»Nyní máme přímý a konzistentní důkaz, že centrální oblasti Grónska byly v této době nejen bez ledu – existovalo zde také velké množství rostlin a hmyzu. Tento objev není založen na žádných výpočtech ani modelech, nelze jej zpochybnit,« uvedl profesor Paul Bierman z UVM.
Vědci učinili tento objev při ověřování kontroverzní hypotézy, kterou v roce 2016 předložili jejich kolegové z Kolumbijské univerzity. Ti našli geochemické důkazy, že grónský ledový příkrov nemůže být starší než 1,1 milionu let. Tato myšlenka vyvolala velkou kontroverzi, protože vědci předpokládali, že povrch ostrova byl zcela pokryt ledem po celou dobu čtvrtohorního zalednění, které začalo přibližně před 2,6 miliony let.
Mnoho vědců dlouho pochybovalo o správnosti této hypotézy, ale v roce 2019 našli vědci v pobřežních oblastech Grónska důkazy o tom, že zhruba před 416 000 lety na jejich území žádný ledový pokryv nebyl. Tento objev vedl vědce k opětovnému zkoumání vzorků ledu a půdy odebraných v centrálních oblastech ostrova v roce 1993 v rámci projektu GISP2, jehož cílem je studovat evoluční historii ledového příkrovu ostrova.
Vědci tedy znovu prozkoumali tyto vzorky zmrzlé vody, stejně jako dlažební kostky a věčně zmrzlou půdu získanou spolu s hmotou grónského ledovce během vrtů. V těchto vzorcích dávného jílu a půdy vědci nečekaně našli semena máku, spory půdních hub, úlomky pupenů polárních vrb a několik dalších rostlin, které dnes rostou v cirkumpolárních oblastech Země.
Stáří těchto biosamplů, jak ukázala izotopová analýza okolních hornin, je asi 1-1,1 milionu let, což naznačuje, že v tomto období zůstalo téměř celé území Grónska dostatečně dlouhou dobu bez ledu, za který tyto oblasti ostrova stačila pokrýt vegetace. Podle vědců to jednoznačně potvrzuje hypotézu, že grónský ledový příkrov se mohl během »tání« v době ledové silně zmenšovat, což by se mělo brát v úvahu při předpovídání jeho budoucnosti v souvislosti s globálním oteplováním.
(cik)