Fotovoltaické elektrárny září na náhorní plošině severozápadní Číny

Podél silnice v horách směrem k Pamírské náhorní plošině v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang je řidší vzduch a teplejší sluneční svit.

Na rovině na úpatí pohoří Karákóram je na náhorní plošině v řadách umístěna řada modročerných fotovoltaických panelů, které získávají energii ze slunce. Zde se nachází fotovoltaická elektrárna určená pro boj s chudobou, která se nachází asi 25 km jihovýchodně od tádžického autonomního okresu Taškurgan v oblasti Kašgar v Sin-ťiangu.

»Díky vysoké nadmořské výšce a velkým zdrojům slunečního záření je zde velmi vhodné místo pro rozvoj fotovoltaické energetiky,« řekl Jen Jü-č‘, inženýr z elektrárny.

Fotovoltaická elektrárna o rozloze 635 mu (asi 42 hektarů) se nachází v nadmořské výšce asi 3 300 metrů, uvedl Jan s tím, že v elektrárně je 77 760 fotovoltaických modulů.

Ročně se zde vyrobí přibližně 40 milionů kWh elektřiny. Elektřina vyrobená v elektrárně je dodávána do okresu po 30 km dlouhém přenosovém vedení, aby poskytovala místním obyvatelům čistou energii.

Fotovoltaická energie žene kraj k prosperitě. V roce 2017 podepsala společnost Šen-čen Energy se sídlem v jihočínské provincii Kuang-tung dohodu o spolupráci s městskou vládou Šen-čenu a vládou tádžického autonomního okresu Taškurgan na fotovoltaickém projektu o výkonu 20 MW, který má pomoci zmírnit chudobu a revitalizovat místní venkov.

V květnu 2018 byla fotovoltaická elektrárna úspěšně připojena k síti. Do konce října 2023 kumulativní výroba elektřiny i výkon elektrárny v síti přesáhly 200 milionů kWh.

Podle aktuální ceny elektřiny určené ke zmírnění chudoby činí roční zisk a daň z fotovoltaické elektrárny téměř 10 milionů jüanů (asi 1,38 milionu amerických dolarů) a přidělený zisk pro kraj dosahuje 76 milionů jüanů.

Elektrárna má podle Jana dosáhnout zaměstnanosti 18 608 lidí ze 4 140 domácností v kraji a také podpořit venkovskou kolektivní ekonomiku 47 vesnic v kraji.

Fotovoltaická elektrárna na náhorní plošině je ztělesněním prudkého rozvoje zelené energetiky v Číně, která oznámila, že do roku 2030 dosáhne maximální úrovně emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 uhlíkové neutrality.

Čínský fotovoltaický sektor zaznamenal od července do srpna 2023 silný růst, což znamená rychlý růst v průmyslovém měřítku a produkci hlavních produktů v průmyslovém řetězci.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy