Právě probíhající čínská vědecká expedice v Severním ledovém oceánu ukončila svůj první operační projekt a členové týmu pokračují ve vědeckém výzkumu v Čukotském moři.
Záda jim kryje ledoborec Süe-lung-2, první čínský ledoborec domácí výroby, který je vybaven technologií obousměrného ledoborce.
Kromě toho, že je výkonným »pracovním partnerem«, nabízí ledoborec útulný přístav pro expediční tým, který může během dlouhé námořní cesty čelit fyzickým i psychickým výzvám.
Většina posádky sdílí dvoulůžkové pokoje vybavené centrální klimatizací, samostatnou koupelnou a skříňkami, s dostatkem úklidových a úložných prostor.
Plavidlo také poskytuje členům zázemí pro volný čas, jako je knihovna a posilovna, a součástí expedičního týmu jsou lékaři na plný úvazek, kteří mohou reagovat na lékařskou službu.
Čtyři kuchaři s asistenty
Na palubě jsou čtyři kuchaři, kteří zajišťují vyváženou stravu pro více než 100 členů posádky. Každý den také tři členové posádky pomáhají při přípravě jídla.
Dostatek potravin je uchováván v chladicích skladech oddělených pro zeleninu, vejce, ryby a maso.
Čchin Tung-lej, šéfkuchař expedice, sdělil společnosti China Media Group (CMG), že během plavby připravil pro tým více než 10 000 vajec, která vydrží asi 80 dní, aby bylo zajištěno vařené vejce pro každého člověka každý den, a zbytek se použije na přípravu pokrmů a koláčů.
Čchin uvedl, že připravili asi 20 až 30 druhů zeleniny, od listové zeleniny po brambory, rajčata, mrkev, cibuli a voskové tykve, celkem asi tři tuny.
Kromě melounů a dračího ovoce, které se obtížně skladuje, mají také ovoce s delší trvanlivostí, jako jsou jablka, hrušky a pomeranče, které budou členům týmu poskytnuty v počáteční fázi.
Čchin uvedl, že tlak nastane v pozdějším období, kdy se čerstvá zelenina spotřebuje a zbude jen zelí, brambory a cibule, ale oni si za každou cenu vyrobí některé potravinové suroviny, jako je tofu a fazolové klíčky.
Třídění odpadu
Při provádění vědeckého výzkumu je důležité chránit životní prostředí. Proto jsou na ledoborci Süe-lung -2 umístěny tříděné odpadkové koše na kovový, plastový a skleněný odpad, uvedla posádka ledoborce Wang Sin-čchi.
Recyklovatelný odpad, například karton, by měl být zabalen a umístěn do kontejnerů, které budou přivezeny zpět domů.
»Na ledoborci jsou tři kontejnery na ukládání odpadu a jeden se zaplní přibližně za měsíc,« řekl Wang.
Naproti místnosti s odpadky je umístěna spalovna. »Malé kousky lepenky lze spálit a popel je třeba zabalit do pytlů a odvézt domů,« říká další člen posádky Wu Ťien-šeng.
Existují přísná pravidla pro to, co se smí likvidovat a co se smí přivézt zpět, dodal Wu.
Potřeba sladké vody
Čerstvá voda je pro posádku při tak dlouhé plavbě velmi cenným zdrojem a díky speciálnímu vybavení se o ni nemusí starat.
Posádka má k dispozici tři výdejníky vody na různých podlažích, které mohou poskytovat čištěnou vodu a teplou vodu. Uvnitř pokojů mají také přímé kohoutky s pitnou vodou.
Kuchyně a přímé pití každý den spotřebují asi 2 tuny uskladněné čerstvé vody, která se zpracovává dezinfekcí ultrafialovým světlem a mineralizovanou filtrací.
Pro další použití, jako je praní prádla a koupání, využívají členové posádky generátor sladké vody, který dokáže odpařováním mořské vody vyrobit přibližně 20 tun vody denně.
Práce s vlečnými sítěmi, takzvané »odkrývání slepé skříňky«, je vždy považována za nejzábavnější část během expedice.
Znamená spuštění sítě do moře a její vlečení po určitou dobu, aby se zjistilo, co se dá získat. Tuto operaci lze využít k analýze biologické rozmanitosti v moři.
Tým během plavby pozoroval také prvního ledního medvěda, a to 31. července kolem 20. hodiny pekingského času.
(pr)