Na první pohled se může zdát, že očkování a těhotenství k sobě nepatří. Opak je ale pravdou. Právě očkování je důležitým preventivním prvkem v oblasti prenatální péče, který chrání zdraví ženy i dítěte, upozorňuje nezisková organizace Loono.
»Mnoho žen se v těhotenství očkování bojí, což je pochopitelné. Chtějí chránit své nenarozené dítě a mají strach. Přitom se díky očkování mohou vyhnout těžkému průběhu infekcí a následným komplikacím, předčasnému porodu a dalším porodním problémům, které mohou narozdíl od vakcíny ohrozit dítě i je samotné,« vysvětluje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
V těhotenství se totiž přirozeně snižuje aktivita imunitního systému ženy. Jeho fungování ovlivňují hormonální změny, tělo investuje více energie a zdrojů do růstu a vývoje dítěte, což může dočasně oslabit obranyschopnost matky. Těhotné ženy jsou proto náchylnější k infekcím, jako jsou nachlazení, chřipka nebo virová onemocnění. Kvůli tomu se jim doporučuje zdravá strava, dostatek spánku, pohyb a další preventivní opatření, a to včetně očkování.
Proti čemu by se měly těhotné ženy očkovat?
Těhotné ženy mají kvůli oslabené imunitě až 7x vyšší riziko hospitalizace a úmrtí při onemocnění chřipkou, jelikož u nich může vést k závažným komplikacím, jako jsou zápal plic, předčasný porod i nízká porodní hmotnost dítěte. Očkování proti ní zabrání také infekci novorozenců a kojenců, a to díky přenosu mateřských protilátek přes placentu. Vakcína proti chřipce se těhotným ženám podává již desítky let bez prokázaných rizik.
Dalším očkováním, které se v těhotenství doporučuje, je to proti černému kašli, který je nebezpečný zejména pro miminka v prvních měsících života, kdy je ještě nechrání očkování hexavakcínou. Novorozenci ještě nemají vyvinutou vlastní imunitu a černý kašel u nich může vést k těžkým komplikacím, a to včetně zápalu plic, zástavy dýchání a v nejhorších případech i úmrtí.
V České republice navíc v posledních letech dochází k významnému nárůstu případů černého kašle, závažné průběhy jsou zaznamenávány zejména u dětí do jednoho roku života. Díky očkování dochází k přestupu protilátek skrze placentu také nenarozenému dítěti a chrání ho do doby, než může být samo očkováno. Očkování navíc snižuje riziko přenosu, jelikož má očkovaná matka menší šanci onemocnět a přenést infekci na dítě.
Nejčastějším zdrojem nákazy jsou totiž zejména nejbližší příbuzní, kteří přichází s miminkem do kontaktu. Také ti by se měli proti černému kašli naočkovat. Tzv. kokonová strategie je ochranný přístup, kdy se očkují i lidé v nejbližším okolí novorozence, aby se co nejvíce snížilo riziko přenosu nemoci.
Jakému očkování se v těhotenství vyhnout?
V těhotenství se naopak nedoporučuje očkování tzv. živými vakcínami, například proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Tyto vakcíny, které obsahují oslabené viry, se obvykle aplikují již před otěhotněním, jestliže nemá žena dostatečnou imunitu.
Proto je vhodné, aby žena, která plánuje těhotenství, ověřila stav svých očkování a doplnila případné chybějící vakcíny předem. Pomoci jí v tom může také mobilní aplikace Preventivka, která jako novou funkci nabízí očkovací kalendář. Přidat si do ní uživatelé mohou nová očkování i ta z minulosti a aplikace pohlídá termíny dalších dávek.
»Strach z očkování je přirozený, ale důležité je rozhodovat se na základě vědecky ověřených informací. Mýty kolující na internetu mohou ublížit vám i vašemu dítěti. Správně načasované očkování v těhotenství je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak ochránit sebe i své dítě před vážnými nemocemi,« dodává Šédová.
(pr)
FOTO – archiv Loono/Martin Faltejsek
))))) Vyzkoušejte nejnovější nástroj pro zlepšení mužské potence – – – https://rb.gy/lpcznd