Američtí lékaři uvedli, že duální imunoterapie založená na »přeprogramovaných« T-buňkách zaměřená na boj s agresivními formami glioblastomu, rakoviny mozku, prokázala v rámci první fáze klinických zkoušek vysokou úroveň bezpečnosti a účinnosti. Informovala o tom lékařská fakulta Pensylvánské státní univerzity (PSU).
»Poprvé jsme v boji proti nádorům u pacientů s glioblastomem použili T-buňky, které napadají dva cíle najednou. Výsledky našich pokusů naznačují, že tento přístup je krok správným směrem, a naznačují, že vstřikování takových buněk do mozkomíšního moku umožňuje obejít obranné systémy nádoru,« uvedl docent Stephen Bagley z PSU, jehož slova cituje tisková služba univerzity.
K tomuto závěru dospěli vědci v rámci klinické studie fáze I nově vyvinuté duální imunoterapie glioblastomu, která je podformou imunoterapie CAR-T. Vědci ji upravili tak, aby způsobila, že T-buňky pacientů rozpoznají dva proteiny, které aktivně produkují buňky rakoviny mozku, peptidy IL13RA2 a EGFRv3.
Poté, co vědci vyzkoušeli fungování této terapie na modelových zvířatech, zahájili první fázi jejích klinických zkoušek, do kterých se zapojilo šest dobrovolníků s agresivními formami glioblastomu. Všichni z nich se již v minulosti pokusili zbavit nádoru pomocí stávajících přístupů k léčbě této formy rakoviny mozku, ale lékařům se ve všech případech nepodařilo zastavit nebo zpomalit opětovný vznik nádorů.
Injekce přeprogramovaných T-buněk výrazně zpomalily růst nádoru a zmenšily jeho objem u všech šesti pacientů během několika prvních dnů po podání injekce do mozkomíšního moku. Toto zlepšení stavu pacientů se u většiny pacientů udrželo po dobu několika měsíců, přičemž vědci nezaznamenali žádné život ohrožující epizody masivního odumírání nervových buněk.
Jak vědci poznamenávají, úspěšné dokončení první fáze zkoušek této duální imunoterapie naznačilo její velkou perspektivu a otevřelo cestu k rozsáhlejším experimentům zahrnujícím mnohem větší počet dobrovolníků s různými formami glioblastomu. Vědci doufají, že tyto experimenty nakonec povedou k první vysoce účinné léčbě této formy rakoviny mozku.
Terapie CAR-T představuje zatím nejúspěšnější formu imunoterapie rakoviny v lékařské praxi. Spočívá v tom, že lékaři odeberou z těla pacienta velké množství T-buněk, speciálním způsobem je přeprogramují a vrátí zpět do těla pacienta. V současné době existuje několik schválených léčebných postupů založených na T-buňkách pro boj s různými formami myelomu, lymfomu a leukémie.
(cik, TASS)