Mezinárodní tým lékařských vědců oznámil úspěšné dokončení první fáze klinické studie o použití dvou typů protilátek – CS1002 a CS1003 – v boji proti metastázám rakoviny a zvláště agresivním a těžko léčitelným typům hutných nádorů. Duální imunoterapie přinesla zlepšení u 38 procent pacientů, napsali vědci v článku zveřejněném ve vědeckém časopise Cancer.
»Kombinace CS1002 a CS1003 byla pacienty dobře snášena ve velmi širokém rozmezí dávek a zároveň vykazovala slibnou úroveň protinádorové aktivity. To svědčí ve prospěch dalších klinických studií využití CS1002 a CS1003 pro terapii hutných nádorů,« napsali vědci.
Klinické studie fáze I, kterou provedl lékařský tým pod vedením Archieho Xie, vedoucího vědeckého pracovníka čínské biofarmaceutické společnosti CStone Pharmaceuticals, se zúčastnilo 61 pacientů, u nichž byly diagnostikovány metastázy rakoviny nebo neřešitelné formy denzních nádorů.
Všichni tito pacienti souhlasili s podáváním experimentální protinádorové imunoterapie založené na dvou typech monoklonálních protilátek CS1002 a CS1003, které stimulují imunitní systém k aktivnějšímu boji proti nádorům dvěma různými způsoby. První molekula se váže na receptory CTLA4, které nutí T-buňky aktivněji se množit a napadat nádorové buňky, zatímco druhá potlačuje receptor PD1, jakousi »brzdu« aktivity některých typů imunitních buněk.
Testy ukázaly, že kombinace obou protilátek nezpůsobuje potenciálně život ohrožující vedlejší účinky, a to bez ohledu na to, jaký typ nádorů nebo metastáz se v jejich těle nachází. Zároveň vědci zaznamenali zlepšení u 38 procent pacientů, což platilo zejména pro pacienty, kteří dostávali kombinaci protilátek s vysokými dávkami molekuly CS1002.
Jak vědci poznamenávají, úspěšné dokončení těchto studií otevírá cestu k experimentům zahrnujícím více dobrovolníků s metastazujícími a obtížně léčitelnými formami hutných nádorů. V dlouhodobém horizontu tyto experimenty podle lékařů povedou k prvním účinným formám duální imunoterapie zaměřené na boj s nejnebezpečnějšími a nejsmrtelnějšími variantami rakoviny.
(cik, TASS)