Po letní přestávce pokračuje v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přednáškový cyklus Zajímavosti ze světa zoologie. Zářijová přednáška bude již tradičně věnována netopýrům – jediným aktivně létajícím savcům. Noc pro netopýry se zde uskuteční již poosmnácté.
Letos se pořádá již 26. ročník Mezinárodní noci pro netopýry (IBN). V ostravské zoo tato akce probíhá každoročně již od roku 2005. Letos se zde tedy uskuteční již poosmnácté a proběhne od 18 hodin do cca 22 hodin ve výukovém centru Zoo Ostrava.
Účastníci se opět budou moci seznámit s životem netopýrů, tedy jak tito jediní létající savci žijí, kolik druhů se vyskytuje v české přírodě, co je nejvíce ohrožuje, jak je lze chránit a proč jsou v přírodě důležití. Účastníci se také dozvědí, které druhy netopýrů se vyskytují přímo v areálu zoologické zahrady i na jiných místech Ostravy. Zájemci si budou moci prohlédnout techniku užívanou při výzkumu netopýrů a k vidění budou také živí netopýři. V případě příznivého počasí bude po přednášce následovat vycházka po večerní zoo s detektorem ultrazvuků sloužícím ke sledování těchto živočichů. Akci povede Martin Gajdošík z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).
V České republice se v současnosti IBN koná na přibližně 50 místech. Akci zajišťují členové (ČESON), organizace založené roku 1991, a probíhá vždy na přelomu srpna a září. Průkopníky IBN se stali polští chiropterologové, kteří v letech 1995 a 1996 uspořádali dvě Polské noci pro netopýry. Tato aktivita pak v roce 1997 pokračovala jako Evropská noc pro netopýry (EBN), přičemž její 1. ročník se tehdy uskutečnil v Polsku, Švýcarsku a Velké Británii. Česká republika se připojila již ke 2. ročníku EBN v roce 1998, v Zoo Ostrava probíhá pravidelně od roku 2005.
Evropská noc pro netopýry začala být postupně pořádána i v mnoha neevropských státech a rozšířila se i do tak exotických lokací, jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea či Jižní Amerika. Z Evropské noci se tak roku 2014 stala Mezinárodní noc pro netopýry (IBN).
»Mezi netopýry jsou v Zoo Ostrava druhy hojnější, ale i poměrně vzácné. Ve spolupráci s Martinem Gajdošíkem v zoo probíhá pravidelný monitoring a případně vypouštění netopýrů. U vypouštění netopýrů se vždy jedná o jedince, které zoologovi předává městská policie do tzv. záchranného chovu. Monitoring se provádí pomocí ultrazvukových detektorů, kdy se prochází areálem a hledají se létající a lovící netopýři,« popsala mluvčí zoo Šárka Nováková.
K nejhojněji zastoupenému druhu patří v zahradě netopýr vodní. »Nacházíme ho pravidelně každým rokem. Vyskytuje se prakticky všude, kde je v nižších polohách voda. Letos jsme dokonce odchytili samici v laktaci, takže v zoo mají pravděpodobně i kolonii. Kolonii zde má asi i netopýr rezavý,« popsal Gajdošík. Naopak vzácným a zde potvrzeným je netopýr Brandtův. »U jednoho z rybníků v areálu zoo se nám podařilo odchytit samce. Přeletuje zde i loví,« doplnil Gajdošík.
Kromě netopýra vodního, rezavého a Brandtova nachází v zahradě útočiště i netopýr severní, netopýr velký, netopýr večerní, netopýr ušatý, netopýr hvízdavý a netopýr nejmenší. Mluvčí připomněla, že podle platné legislativy České republiky patří všichni netopýři ke zvláště chráněným druhům. Chráněni jsou i Úmluvou o ochraně evropské fauny a flóry a Dohodou o ochraně populací evropských netopýrů.
(mac)
FOTO – Zoo Ostrava/Martin Gajdošík, wikimedia/ Creative Commons/ A. V. Borrisenko, Mnolf, Gilles San Martin, MissMhisi, Gilles San Martin, Evgeniy Yakhontov, ourrure from France