Čínský lékařský výzkumný tým vyvinul patentovaný model využívající technologii umělé inteligence (AI) ke zrychlení a automatizaci analýzy krve, což laboratořím umožňuje poskytovat lékařům rychlejší a přesnější zpětnou vazbu.
Nemocniční laboratoře zpravidla každý den vyhodnocují miliony krevních buněk pro diagnostiku nemocí, což je opakující se úkol, který obvykle manuálně vykonávají vyškolení lékaři, kteří kontrolují vzorky krve mikroskopem jeden po druhém.
Nový model umělé inteligence byl označen za průlomový vývoj, protože má potenciál revolučně změnit způsob, jakým laboratoře analyzují krevní vzorky, zefektivnit proces vyhodnocování a označit potenciální abnormality s mimořádnou efektivitou.
Krevní obraz je konvenční vyšetření, které se používá k hledání abnormalit v krevních buňkách. Jedná se o důležitou klinickou diagnózu poruch krve a lymfatického systému. Současná analýza snímků krevního obrazu pod mikroskopem je však časově náročná a závisí především na dovednostech a zkušenostech lékaře. Na mnoha čínských klinikách na nejnižší úrovni chybí dobře vyškolení odborníci, což má za následek nízkou míru diagnostiky.
Na základě 2500 snímků mikroskopických krevních nátěrů pacientů v nemocnici Sin-ťiao v Čchung-čchingu spadající pod Armádní lékařskou univerzitu v letech 2018 až 2022 vyvinuli vědci model s podporou umělé inteligence, který zkušenosti s detekcí, nashromážděné odborníky, převedl do algoritmů.
Umělá inteligence se naučila rozpoznávat, které buňky jsou normální a které ne, s přesností přes 90 procent za kratší dobu než lidské oči, uvedl Pcheng Siangui, vedoucí výzkumného týmu a hlavní vyšetřovatel hematologického centra nemocnice.
»Lékaři stráví vyšetřením vzorku krve a vypracováním zprávy půl hodiny i více, zatímco modelu s umělou inteligencí stačí na jeden případ několik minut,« řekl Pcheng, který má více než 30 let zkušeností v oboru hematologie.
Pcheng dále vysvětlil, že za účelem vyškolení, ověření a otestování modelu umělé inteligence jej jeho tým zpracoval data zahrnující 300 000 červených krvinek shromážděných za posledních pět let, čímž vyřešil náročný problém identifikace.
Výsledky ukázaly, že model dokáže přesně identifikovat 49 typů abnormálních krvinek, což pokrývá většinu běžných onemocnění, která se vyskytují na klinice.
Kromě snížení manuální práce se Pcheng domnívá, že takovýto lékařský model AI pomůže nezkušeným lékařům dosáhnout úrovně odborníka a zvýší efektivitu jejich práce.
»Lékař může za svůj život vyšetřit pouze omezený počet případů, zatímco databáze AI může shromažďovat neomezené množství informací, díky čemuž je diagnostika vědecky podloženější a přesnější,« řekl Pcheng agentuře Xinhua.
Jedná se o nejnovější příklad toho, jak čínští výzkumníci využívají technologii AI na pomoc lékařům při klinické diagnostice. V nemocnicích po celé Číně se stále více prosazují lékařské produkty s podporou umělé inteligence, od diagnostického screeningu až po chirurgické roboty.
Čang Si, vedoucí hematologického centra nemocnice, uvedl, že zařízení s umělou inteligencí obdrželo v září loňského roku licenci na zdravotnický prostředek třídy II a získalo 32 patentů. O spolupráci s výzkumným týmem projevilo zájem několik domácích zdravotnických institucí.
»Budeme zkoumat další možnosti využití systému AI, abychom pomohli více nemocnicím s primární péčí a posloužili více pacientům,« dodal Čang.
(Xinhua)
Ha ha ha !
A objednací doby na vyšetření mnohdy přesahují 2 měsíce ikdyž je doporučení praktického lékaře…
Vůbec se neodtrhujeme ode dna jak sme propagandisticky slyšeli, ale potápíme se do bahna…..