V děčínské zoologické zahradě se podařilo odchovat vzácný druh sudokopytníka, sambara skvrnitého z Filipín. Chovatelé po kontrole zjistili, že mládě narozené ve druhé polovině září je samice, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.
»Prvních pár dní po porodu necháváme matku s mládětem v naprostém klidu, aby se nenarušily mateřské vazby. Mohlo by se totiž stát, že se samice přestane o mládě starat,« vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland. Sambaři si své potomky velmi střeží. Jak samec, tak samice neváhají v případě ohrožení napadnout případného nepřítele. Dokáží ho udeřit nejen kopyty, ale také kousnout.
Děčínská zoo je velmi ceněným chovatelem tohoto endemitu z Filipín, zvířata se v zařízení množí pravidelně. »Dokonce jsme se v roce 2004 zasloužili o první odchov tohoto druhu v České republice,« připomněla Houšková. Stádo v současnosti čítá čtyři kusy. Po většinu dne mohou návštěvníci při dobrém počasí spatřit celou skupinu ve venkovním výběhu, a to i přes to, že mají jeleni po celý den přístup do vnitřní stáje, aby se mohli, jakožto tropická zvířata, ukrýt do temperované ubikace. Dvě samice narozené v letech 2020 a 2021 se letos v létě přestěhovaly do německých zoo v Kolíně a v Chemnitz (Saská Kamenice).
Jedná se o malého sudokopytníka, kteří dosahují v kohoutku 70 až 80 centimetrů a dosahují hmotnosti 36 až 59 kilogramů. Tmavě hnědý hřbet a boky mu po celý život pokrývají světlé skvrny. Hlava a krk jsou světlejší než zbytek těla a spodní strana brady bývá zcela bílá. Samci jsou obvykle větší než samice a mají krátké, hrbolaté parohy.
Sambaři skvrnití jsou ve své domovině silně ohroženi. Podle údajů ke konci roku 2021 Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) žije na ostrovech Panay a Negros méně než 2500 jedinců a jejich populace klesá. »Hlavním problémem je fragmentace populace, postupující expanze zemědělských ploch na úkor původních lesních oblastí a také lov pro maso a trofeje, a to i přes ochranu místní legislativou,« upřesnila mluvčí. Od roku 1990 jsou sambaři skvrnití součástí filipínského záchranného programu.
Odchovy vzácných zvířat se daří i v ústecké zoo. Nedávno se tam poprvé vylíhl kriticky ohrožený druh papouška ara kaninda. Šlo navíc o první odchov tohoto druhu v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad. Ara kaninda je 85 centimetrů velký papoušek, který je endemickým druhem Bolívie. Kvůli nelegálnímu lovu a odchytu, stejně jako rychle ubývajícím pralesům, jde o jeden z nejohroženějších druhů papoušků na světě. Vědci odhadují, že ve volné přírodě zbývá pouze 200 až 300 dospělých jedinců. Ústecká zoo tyto opeřence chová deset let.
(mac, čtk)
FOTO – Zoo Děčín, ČTK/Libor Zavoral