Cukrovka má »rasistické« dopady, zjistili američtí vědci

Američtí lékaři zjistili, že přítomnost cukrovky o 44 % zvyšuje riziko úmrtí pacientů evropského původu při vzniku mnohočetného myelomu, agresivní formy rakoviny krve, která není charakteristická pro osoby afrického původu. Informovalo o tom tiskové oddělení Americké hematologické společnosti (ASH).

»Dřívější pozorování ukázala, že diabetici s mnohočetným myelomem mají výrazně vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu než lidé bez diabetu. Zjistili jsme, že to zdaleka neplatí vždy pro lidi různých ras,« uvedl Urvi Shahová, výzkumná pracovnice z Memorial Sloan-Kettering Cancer Centre v New Yorku, kterou citovala tisková kancelář ASH.

Shahová a její kolegové dospěli k tomuto závěru při sledování zdravotního stavu více než 5,3 tisíce pacientů léčených pro mnohočetný myelom v největších onkologických centrech v New Yorku. Asi 15 procent z nich trpělo cukrovkou 2. typu, včetně 25 procent afroamerických pacientů s rakovinou a 12 procent pacientů evropského původu.

Vědci na základě toho posoudili, jak diabetes, k němuž jsou náchylní zejména lidé afrického původu, ovlivňuje šance pacientů na přežití. Analýza potvrdila, že lidé s cukrovkou mají asi o 34 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu než ostatní pacienti, ale vědci také zjistili významné rasové rozdíly v dopadu cukrovky na lidi s mnohočetným myelomem.

Konkrétně vědci zjistili, že přítomnost cukrovky zvyšuje riziko úmrtí u pacientů evropského původu přibližně o 44 %, zatímco u Afroameričanů s rakovinou a cukrovkou takový vzorec zjištěn nebyl. Stejně tak to platilo pro osoby různého pohlaví, věku a pacienty s normální a nadváhou.

Čím je to způsobeno, vědci zatím nedokážou s jistotou říci, ale domnívají se, že existence rasových rozdílů by měla být zohledněna při léčbě diabetu a při výběru terapie pro pacienty trpící mnohočetným myelomem. Aktivnější boj proti diabetu by výrazně snížil počet úmrtí na tuto formu rakoviny u lidí evropského původu, shrnuli vědci.

Podle statistik WHO trpí cukrovkou 1. a 2. typu přibližně 463 milionů lidí. Obě formy cukrovky vznikají z různých příčin, v prvním případě přestane slinivka břišní produkovat inzulin a ve druhém případě jej tkáně těla přestanou účinně využívat. Více než 90 % diabetiků patří k druhému typu.

Nemoc vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi, protože ji inzulin přestává odbourávat. To vede k poruchám činnosti různých systémů a orgánů v těle, zejména kardiovaskulární a nervový systém jsou postiženy cukrovkou.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy