Letošní sezóna u orlosupů bradatých v ostravské zoo je mimořádná. Dvěma párům těchto impozantních dravců se vylíhla celkem čtyři mláďata! Vzhledem k tomu, že orlosupi odchovávají vždy jen jedno mládě, byla »ta druhá« z obou párů v rámci nezištné spolupráce mezi zoologickými zahradami odvezena k náhradním pěstounům – jedno mládě do Zoo Liberec, druhé do Zoo Goldau ve Švýcarsku. Zatím to není jisté, ale teoreticky všechna by mohla být v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěna do volné přírody.
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou chovány dva páry orlosupů bradatých. Oba se zde rozmnožují. Starší pár delší dobu a s větším úspěchem – odchoval už jedenáct vlastních mláďat a dvě adoptovaná, mladšímu páru se podařilo zatím odchovat tři mláďata. Letošní hnízdní sezóna začala vlastně už loni, kdy se oba páry pustily do úpravy hnízda a pářily se. Na konci prosince pak snesly obě samice po dvou vejcích. Mladší pár obývá voliéru v návštěvnické části a jejich hnízdní místo snímá nepřetržitě kamera, takže chovatelé mají přehled o tom, co se v hnízdě děje, aniž by citlivé dravce rušili. I z tohoto důvodu nechali vejce inkubovat rodiče. Starší pár je umístěn ve voliéře v zázemí. Zde kamera není, navíc pár je velmi zkušený a na případné asistence chovatelů reaguje bez komplikací. Jejich vejce tedy byla pro jistotu přemístěna do líhně a ptáci seděli na podkladcích. Inkubační doba u orlosupů trvá 53–54 dní.

V jedné hnízdní sezóně je pár orlosupů schopen odchovat jen jedno mládě, přestože samice snese vejce dvě. Podobně jako u některých dalších druhů dravců, vyskytuje se i u orlosupů jev zvaný siblicida, kdy silnější (obvykle starší) mládě zabije slabšího sourozence. Je to zcela přirozený jev a jakási pojistka pro případ nedostatku potravy. Zoologické zahrady se ale snaží, aby bylo odchováno co nejvíce mláďat, protože o to více jich může být vypuštěno do přírody. Ostravští chovatelé tak začali ve spolupráci s koordinátorem Evropského ex situ programu pro orlosupy bradaté hledat náhradní pěstounské páry, kterým by se »přebytečná« mláďata z každého páru podložila. Pro další chov a hlavně v případě vysazení do přírody je zcela zásadní, aby byla mláďata odchována přirozeně, tj. buď svými rodiči, nebo jiným párem orlosupů.
Díky úzké a nezištné spolupráci mezi zoologickými zahradami, která má obrovský význam při záchraně ohrožených druhů a v tomto případě přispívá k obnovení a posílení divoké populace orlosupů v Evropě, se podařilo zajistit náhradní pěstouny v liberecké zoo a ve švýcarské Zoo Goldau. Pak chovatelé čekali, jak se bude situace vyvíjet. První mláďata se vylíhla v půli února 2025: 12. února v hnízdě mladšího páru, 15. února v líhni. Mládě z líhně bylo ve stáří sedmi dnů podloženo zpět do hnízda rodičům a oba podkladky byly odebrány. I zbylé vejce mladšího páru bylo z hnízda odebráno a doinkubováno v líhni, kde se z něj 21. února vyklubalo životaschopné mládě. Po pěti dnech bylo odvezeno do Zoo Liberec, kde bylo podloženo a přijato tamním zkušeným párem. Poslední mládě, které se v Ostravě vyklubalo 25. února, bylo 10. března v Zoo Goldau také úspěšně podloženo náhradním pěstounům.

Všechna mláďata prospívají, jak ta u rodičů, tak i ta v péči náhradních pěstounů. Zatím není jisté, kolik z nich bude určeno koordinátorem pro vysazení do volné přírody, jisté však je, že se jedná o rekordní a velmi úspěšnou hnízdní sezónu orlosupů bradatých v ostravské zoo!
Video zachycuje krmení mláděte orlosupa, které se vylíhlo v líhni. První dny po vylíhnutí přítomnost chovatelů nevadí, mládě si vštěpuje rodiče až později, tedy v době, kdy už je podloženo rodičům, příp. náhradním pěstounům.
Projekt Návrat orlosupa bradatého do Evropy je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů obnovy v přírodě vyhubené populace. Na záchraně majestátního dravce, který z Alp vymizel před více než 100 lety a na dalších místech Evropy byl výrazně zredukován, se podílí přes 30 zoologických zahrad a dalších chovných stanic, které poskytují mladé orlosupy pro vypuštění do přírody. Jsou do něj zapojeny také správy národních parků, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. Do roku 2016 bylo od zahájení tohoto úspěšného projektu v roce 1978 úspěšně v lidské péči odchováno přes 500 mláďat a z toho více než polovina vypuštěna do volné přírody nejen v Alpách, ale v rámci paralelně probíhajících projektů i v severním a jižním Španělsku, v jižní Francii a na Korsice.
(mac)
FOTO – Zoo Ostrava/Monika Vlčková, Petr Vrána a archiv, VIDEO – Enrico Gombala
) Vyzkoušejte nejnovější nástroj pro zlepšení mužské potence – – – https://rb.gy/lpcznd