Čínští vědci vyvíjejí vysoce výkonné vodíkové palivové články

Čínští vědci vyvinuli palivový článek s protonovou výměnnou membránou s ultravysokou objemovou hustotou energie, která je o více než 80 procent vyšší než u standardních palivových článků.

Ťiao Kchuej, profesor na Fakultě strojního inženýrství Tchien-ťinské univerzity, a jeho tým přepracovali architekturu palivového článku s protonovou výměnnou membránou, začlenili nové komponenty a optimalizovali cesty přenosu plynu, vody, elektřiny a tepla.

Tým vytvořil ultratenký palivový článek s velmi vysokou energetickou hustotou. Odstranili tradiční difuzní vrstvy plynu a průtokové kanály použitím ultratenkého filmu z uhlíkových nanovláken vyrobeného technologií elektrospinningu a kovové pěny.

Tento pokrok přispěl k 90procentnímu snížení tloušťky membránové elektrodové sestavy a 80procentnímu snížení ztrát při přenosu látek způsobených difuzí reaktantů, což téměř zdvojnásobilo objemovou hustotu výkonu palivového článku.

Výzkumný tým odhaduje, že špičková objemová hustota výkonu soustavy palivových článků využívajících novou strukturu dosáhne 9,8 kilowattu na litr.

Vodíkové palivové články jsou považovány za jednu z nejslibnějších technologií v oblasti využití vodíkové energie. Zvyšování jejich objemové hustoty výkonu však zůstává významnou technickou výzvou.

Tento průlomový objev poskytuje nejen zásadní vodítko pro rozvoj technologie palivových článků s protonovou výměnnou membránou, ale naznačuje také slibný skok vpřed v oblasti čistých energií.

Výsledky byly ve čtvrtek zveřejněny v mezinárodním prestižním časopise pro výzkum v oblasti energetiky Joule.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy