Čínští vědci nedávno objevili mechanismus vzniku samoopylení u pěstovaných rajčat, což poskytuje cenné poznatky pro zvýšení výnosů rajčat.
Výzkumníci z univerzity zemědělství a lesnictví ve Fu-ťienu zjistili, že rajčata mohou měnit strukturu květních orgánů tím, že v sobě regulují vývoj trichomů, čímž si osvojují metodu samoopylení, která zvyšuje jejich plodnost.
Domestikovaná rajčata toho anatomicky dosahují tím, že kolem samčích prašníků vytvářejí kužel, který zajišťuje snadný přístup pylu k blizně. Kužel prašníků drží pohromadě hustá síť chloupků zvaných zipové trichomy.
Výzkumníci identifikovali soubor homeodoménových-leucinových zipových genů (HD-ZIP), které regulují tvorbu těchto trichomů. Tyto geny zároveň regulují délku samičího stvolu, což umožňuje koordinovaný vývoj samosprašné reprodukční struktury.
V zemědělství vede samoopylení u rostlin k vyšší plodnosti a zajišťuje dědičnost vynikajících vlastností, takže je pro lidstvo jedním z klíčových cílů při modifikaci plodin, uvedl Wu Min-liang, výzkumný pracovník dané studie.
Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Science.
(Xinhua)