Čínští vědci identifikovali bakteriální terapii potenciálně účinnou v prevenci a léčbě kolorektálního karcinomu

Podle studie provedené čínskými vědci by bakteriální terapie mohla nabídnout novou slibnou metodu prevence a léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Nedávná studie provedená Školou přírodních věd na univerzitě v Lan-čou v severozápadní čínské provincii Kan-su odhalila, že probiotikum limosilactobacillus fermentum GR-3, pocházející z »Ťiang-šuej«, tradiční fermentované potraviny v severozápadní Číně, vykazuje potenciál pro podporu apoptózy v nádorových buňkách tlustého střeva a inhibici jejich proliferace.

Profesor Li Siang-kchaj, vedoucí výzkumné skupiny a profesor na univerzitní fakultě přírodních věd, vysvětlil, že studie ukázaly, že u pacientů s kolorektálním karcinomem často dochází k nerovnováze střevní mikroflóry a přetrvává stav peroxidace nádorových buněk. Na rozdíl od běžných antioxidantů by probiotika jako Lactobacillus GR-3 mohla specificky působit na nádorové mikroprostředí a zároveň regulovat střevní flóru.

Liův tým úspěšně izoloval Lactobacillus GR-3, kmen se silnými antioxidačními vlastnostmi. Na myších modelech s hyperurikémií i v klinických studiích tento kmen slibně podpořil odbourávání kyseliny močové prostřednictvím modulace střevního mikrobiomu. Na základě těchto zjištění výzkumný tým zkoumal potenciál kmene Lactobacillus GR-3 v prevenci kolorektálního karcinomu prostřednictvím jeho účinků na střevní flóru a imunitní systém hostitele.

Výsledky ukázaly, že Lactobacillus GR-3 významně snížil růst nádorů tlustého střeva u myší indukovaných léky a prokázal pozitivní terapeutické účinky. Tento kmen nejenže snižoval hmotnost nádorů, ale také zlepšoval složení střevních mikrobiálních metabolitů, podporoval apoptózu u buněk rakoviny tlustého střeva a inhiboval jejich proliferaci.

Výzkumný tým bude provádět další studie, aby prozkoumal specifické mechanismy účinku Lactobacillus GR-3 a vyhodnotil jeho klinickou účinnost.

Kolorektální karcinom je v Číně jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. Zatímco stávající výzkum se zaměřuje především na to, jak probiotika regulují imunitní systém hostitele, poměrně málo se zkoumají jejich antioxidační vlastnosti a schopnost modulovat střevní mikroflóru.

»Cílem naší studie je identifikovat probiotika se silnou antioxidační kapacitou a silnými regulačními účinky na střevní mikroflóru, což poskytne nový pohled na prevenci a potlačení kolorektálního karcinomu,« uvedl Li.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy