Čínští vědci dosahují zásadních pokroků v genomice cukrové třtiny

Čínský výzkumný tým z Guangxi University úspěšně dekódoval genom moderní kultivované odrůdy cukrové třtiny Xintaitang No. 22 (XTT22), čímž osvětlil vysoce složitý alopolyploidní genom cukrové třtiny a její evoluční mechanismy.

Cukrová třtina hraje klíčovou roli v produkci cukru, alkoholu a bioenergie, čímž nabízí značnou ekonomickou a zemědělskou hodnotu. XTT22 byla po dobu 15 po sobě jdoucích let vedoucí odrůdou cukrové třtiny v Číně z hlediska plochy osázené touto plodinou. Více než 90 procent čtvrté a páté generace čínských odrůd cukrové třtiny bylo vyvinuto za použití této odrůdy jako rodiče.

Podle Liou Jaoguanga, akademika Čínské akademie věd (CAS), je genom XTT22 dekódovaný v této studii nejúplnějším a nejkvalitnějším sestavením genomu moderní kultivované cukrové třtiny, které bylo dosud získáno.

Další akademik CAS, Han Bin, poznamenal, že od zahájení projektu Sugarcane Expressed Sequence Tag (SUCEST) v 90. letech 20. století spolupracovaly země jako Brazílie, Francie, Čína, Austrálie a Spojené státy na pokroku v genomice cukrové třtiny.

Předchozí pokusy o mapování genomu cukrové třtiny však čelily významným problémům, včetně neúplných chromozomů a silně fragmentovaných sekvencí. Proto zůstávalo získání úplného a přesného genomu moderní kultivované cukrové třtiny dlouho nedosažitelné.

»Tato studie je jako nakreslení podrobné »mapy« genomu cukrové třtiny. V minulosti byla »mapa« tak vágní, že jsme se jí mohli jen zhruba orientovat,« řekl Zhang Jisen, vedoucí výzkumného týmu z Guangxi University.

»Nyní je však každá »ulice« a dokonce i každá »místnost« na »mapě« jasně označena,« dodal Zhang.

Šlechtění cukrové třtiny se dosud primárně spoléhalo na tradiční metody hybridizace, kdy byly rodičovské rostliny vybírány na základě zkušeností a pozorování výkonu jejich potomků. Tento přístup však byl časově náročný a neefektivní.

Díky pokrokům v genomice mohou vědci nyní využít »genomickou mapu« k přesnému určení genů, které jsou úzce spojeny s výnosem a obsahem cukru v cukrové třtině, což umožňuje cílené zlepšování a optimalizaci.

»S rozšířeným využíváním genetiky v šlechtění cukrové třtiny se očekává, že výnos, obsah cukru a odolnost proti chorobám cukrové třtiny se dále zlepší,« řekl Zhang.

Výzkum byl nedávno publikován v časopise Nature Genetics.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy