Čínští odborníci vytvořili platformu pro identifikaci a využití nejlepších genů u divoké rýže

Čínští vědci vytvořili platformu pro objevování, využívání a inovace nejlepších genů ze zárodečné linie divoké rýže, uvedla Čínská akademie zemědělských věd (CAAS).

Studie, kterou společně provedli výzkumníci z CAAS a Školy pokročilých zemědělských věd Pekingské univerzity, byla publikována v časopise Nature Communications.

Bohatá genetická variabilita, kterou v sobě divoká rýže ukrývá, poskytuje zásobárnu užitečných genů pro šlechtění rýže. Genom divoké rýže však dosud nebyl komplexně vyhodnocen.

Výzkumný tým použil jako nosič čínskou divokou rýži Y476, která je známá svou komplexní odolností, a poprvé sestavil genom bez mezer v chromozomu s haplotypovým rozlišením.

Vědci vytvořili dvě sady linií substituce chromozomových segmentů s použitím Y476 jako dárcovského rodiče a kultivované rýže jako rekurentních rodičů. Kromě toho vytvořili platformu, která dokáže účinně a rychle objevit špičkové geny u planě rostoucí rýže.

Tato platforma urychlí funkční genomický výzkum divoké rýže a poskytne pokročilé nástroje pro využití zárodečných zdrojů rýže a genetické zlepšování odrůd rýže, uvedl Jang Čching-wen, jeden z výzkumných pracovníků týmu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy