Čínští humanoidní roboti pokročili v emoční interakci

Obratný kuchař se stříbřitými vlasy, který balí rýži na sushi, se skláněl nad pultem a s viditelným nasazením se věnoval svému řemeslu. Před ním se pásový dopravník hemží voňavým tuňákovým sushi a lahodnými sushi rolkami a přenáší návštěvníky na strhující cestu do autentického sushi baru zasazeného do tokijské čtvrti.

Ve skutečnosti však návštěvníky obklopovaly legie humanoidních robotů, včetně samotného »mistra kuchaře«. Tito roboti s nápadně realistickým vzhledem měli na tvářích jasně viditelné vrásky a pod »kůží« se jim rýsovaly žilky, čímž se stírala hranice mezi člověkem a strojem.

Takové živé scény se již neomezují pouze na efektní demonstrační klipy, ale jsou nyní součástí předváděcích akcí společnosti EX-Robots, přední společnosti čínského robotického průmyslu se sídlem v Ta-lienu. Mnoho těchto humanoidních robotů se zde posunulo od elegantních, futuristických designů k úžasně lidským formám, které podporují přirozenější a uvolněnější atmosféru interakce mezi člověkem a robotem.

Podle Li Po-janga, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti, spočívá klíč k úspěchu v jejich vylepšené mimice a schopnosti podpořit emocionální spojení s uživateli.

»Pokud jde o základní technologie, mezi naše jedinečné vlastnosti patří inteligentní mimika robota a jeho obratné ruce. Naše algoritmy se zaměřují na multimodální velké modely, které posilují emocionální a percepční schopnosti, stejně jako inteligentní rozhodování a schopnosti interakce podobné lidem, jako je řeč, mimika a gesta,« řekl Li.

Li dále zdůraznil, že společnost se snaží zlepšit způsob, jakým roboti chápou lidské emoce a reagují na ně, zejména během rozhovorů a při hlasitém čtení. Tento výzkum je součástí širšího úsilí o zdokonalení kognitivních schopností robotů, konkrétně jejich dovedností rozpoznávat výrazy obličeje a emocionální signály.

V současné době společnost EX-Robots vyrábí 400 až 500 kusů ročně, které se používají především v muzeích a vzdělávacích institucích. Společnost však předpokládá, že s klesajícími výrobními náklady se její roboti uplatní v mnoha oblastech.

Do budoucna se mnozí odborníci z oboru včetně Liho domnívají, že humanoidní roboti se schopností emoční interakce budou hrát větší roli v odvětvích včetně zdravotnictví a vzdělávání, s potenciálními aplikacemi v psychologickém poradenství a řízení zdraví.

Čína, která je významným světovým hráčem v odvětví humanoidních robotů a největším světovým trhem s robotickými aplikacemi, se stále více zaměřuje na nasazení robotů ve scénářích, které vyžadují emocionální interakci. V čele tohoto hnutí stojí společnosti včetně EX-Robots, které posouvají hranice možností robotů.

Humanoidní robot na snímku během Světové konference robotů 2024 v Pekingu, hlavním městě Číny, 21. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Ren Chao

Kromě pokroku firem přispívá k rozvoji této oblasti také akademický výzkum.

Výzkumný tým vedený Liou Siao-fengem, profesorem na univerzitě v Hohaji v provincii Ťiang-su, představil nový algoritmus pro generování výrazů tváře humanoidních robotů. Jejich výsledky, podrobně popsané v červencovém čísle časopisu IEEE Transactions on Robotics, představují nový přístup k syntéze výrazu obličeje řízené akčními jednotkami (AU).

Díky pokročilým modelům umělé inteligence nyní roboti rozumí lidské řeči a emocím vyjadřovaným tónem a mohou komunikovat prostřednictvím řeči. Liou však poznamenal, že vytváření vhodných výrazů obličeje při »mluvení« zůstává pro humanoidní roboty značnou výzvou.

Podle Ni Žung-žunga, spoluautora projektu z univerzity v Čchang-čou, tým pro řešení této výzvy rozdělil devět motorů na tváři humanoidního robota do 17 jednotek, aby umožnil bohatší výrazy a plynulejší přechody prostřednictvím koordinovaných pohybů.

»Každá jednotka je jako písmeno a kombinací různých písmen tvoříme slova,« vysvětlil Ni.

Liou předpokládá, že se zlepšujícími se schopnostmi emoční interakce se budou tito roboti stále častěji používat v zařízeních, jako jsou domovy důchodců, mateřské školy a speciální školy, kde je cenné jak vysoké emoční, tak intelektuální zapojení.

Na právě skončené Světové konferenci o robotech 2024 v Pekingu však byly ohlasy publika smíšené. Někteří návštěvníci vyjádřili nadšení z robotických společníků, zatímco jiní vyjádřili obavy.

Návštěvnice s příjmením Lyu, která stála u řady humanoidních robotů napodobujících lidskou řeč, jimž se rytmicky pohybovaly tváře, popsala tuto scénu jako »trochu strašidelnou«. »Vím, že příčinou může být efekt strašidelného údolí, ale prostě si nedokážu představit, že bych si s nimi užívala emocionální interakci,« dodala. (Efekt strašidelného údolí je pocit, který někteří lidé prožívají při pohledu na neúplné postavy.)

K diskusi se přidal i Žen Lej, profesor na univerzitě v Ťi-linu, který uvedl, že současní humanoidní roboti ještě nedosáhli dokonalého spojení formy a podstaty. »Simulují pouze lidský vzhled, ale v napodobování lidské podstaty zaostávají. Jejich hbitost, obratnost a přesnost se nemohou srovnávat s lidmi. Kvůli těmto funkčním omezením mnoho humanoidních robotů stále nemá praktické využití a zdaleka se nedá plně uplatnit v reálných scénářích.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy