Čínský teleskop FAST nalezl klíčový důkaz existence nanohertzových gravitačních vln, které jsou důležité pro studium současných astrofyzikálních problematik, jako jsou supermasivní černé díry, historie slučování galaxií a formování velkorozměrových struktur ve vesmíru.
Výzkum, který provedli vědci z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) a dalších ústavů, byl ve čtvrtek zveřejněn v časopise Research in Astronomy and Astrophysics online.
Nanohertzové gravitační vlny podle vědců napomáhají pochopení vzniku struktur vesmíru a zkoumání růstu, vývoje a splynutí nejhmotnějších nebeských objektů ve vesmíru, tedy supermasivních černých děr.
Vědci sledovali 57 milisekundových pulsů s pravidelnou periodicitou po dobu 41 měsíců a nalezli klíčové důkazy kvadrupólových korelačních signatur, které jsou kompatibilní s předpovědí nanohertzových gravitačních vln na úrovni statistické spolehlivosti 4,6 sigma (s pravděpodobností falešných signálů dvě ku milionu).
Li Kche-ťia, výzkumný pracovník NAOC a profesor na Pekingské univerzitě, uvedl, že detekce nanohertzových gravitačních vln je velmi náročná vzhledem k jejich extrémně nízké frekvenci, dlouhým periodám a vlnovým vzdálenostem ve světelných letech. Jedinou známou účinnou metodou detekce nanohertzových gravitačních vln je zatím dlouhodobé časové pozorování milisekundových pulsů s extrémní rotační stabilitou.
FAST se nachází v přirozeně hluboké a kulaté krasové propadlině v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou a oficiální provoz zahájil v lednu 2020. Je považován za nejcitlivější radioteleskop na světě.
(Xinhua)