Jihozápadní čínská provincie Jün-nan nedávno zavedla řadu nařízení zaměřených na ochranu svých starobylých čajovníků. Podle oznámení místních úřadů vstoupí předpisy v platnost od 1. března.
Celkem bylo přijato 30 předpisů, které se zaměřují na řešení různých otázek týkajících se ochrany, správy, výzkumu a využívání divokých čajovníků a pěstovaných čajovníků starších 100 let, jak bylo uvedeno na tiskové konferenci, kterou v pondělí uspořádal Stálý výbor lidového shromáždění provincie Jün-nan.
Předpisy obsahují ustanovení týkající se celoživotní vědecké ochrany původních genetických zdrojů čaje, řízení růstu, ochrany životního prostředí, přesazování, využití a likvidace.
Jün-nan, který je významnou oblastí produkce čaje, disponuje bohatými zásobami starých čajovníků. Podle předběžného průzkumu se v celé provincii nachází přibližně 20 milionů starých čajovníků.
Čaj je nedílnou součástí čínské kultury již od pradávna, lidé jej po staletí pěstují, sklízejí, zpracovávají a vychutnávají jeho aroma.
V Číně se pěstuje šest různých kategorií čaje, a to zelený, žlutý, tmavý, bílý, oolong a černý čaj. V Číně existuje více než 2000 čajových produktů, včetně přepracovaných druhů čaje, jako jsou čaje s vůní květin.
V roce 2022 byly tradiční čínské techniky výroby čaje zařazeny na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
(Xinhua)