Astronomická družice vyvinutá společně Čínou a Francií nedávno po svém vypuštění před dvěma týdny detekovala záblesky gama záření, což je slibný začátek tohoto projektu spolupráce na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi.
Po testech na oběžné dráze funguje satelitní platforma normálně a družice navázala spojení v reálném čase s více než 40 pozemními komunikačními stanicemi. Všechna čtyři užitečná zatížení úspěšně dokončily testy zapnutí, uvedla v pondělí Čínská akademie věd (CAS).
Družice s názvem Space-based Multi-band Variable Object Monitor (SVOM) byla vypuštěna 22. června. Družice je osazena čtyřmi vědeckými užitečnými zatíženími vyvinutými čínskými a francouzskými vědci a v současné době je nejschopnější družicí na světě pro integrovaná pozorování záblesků gama záření ve více vlnových délkách.
Ze čtyř užitečných zatížení zahájil 27. června testy na oběžné dráze monitor gama záření vyvinutý Ústavem fyziky vysokých energií AV ČR a téhož dne úspěšně zachytil první gama záblesk s kódovým označením GRB 240627B. Jedná se o první výsledek detekce družice SVOM na oběžné dráze.
Dne 29. června a 2. července monitor zachytil další dva záblesky gama. Výsledky tří gama záblesků byly odeslány do sítě General Coordinates Network, což je mezinárodní platforma pro spolupráci v oblasti astronomického výzkumu. CAS uvedla, že ověřila schopnost monitoru detekovat záblesky gama s vysokou přesností.
Družice SVOM dokončí různé testy družicového provozního a řídícího střediska spadajícího pod CAS, přičemž vědecké pozorovací testy by měly začít v srpnu.
Záblesky gama záření, které obvykle trvají velmi krátce, jsou nejsilnějšími explozivními jevy ve vesmíru po velkém třesku a dochází k nim při kolapsu hmotných hvězd nebo při splynutí dvojhvězd kompaktních hvězd. Podle Wej Ťien-ja-na, čínského hlavního řešitele projektu SVOM, pomůže důkladné pozorování a výzkum gama záblesků lidstvu pochopit některé ze základních otázek vědy.
Mezi hlavní vědecké cíle SVOM patří vyhledávání a rychlá lokalizace různých gama záblesků, komplexní měření a studium vlastností jejich elektromagnetického záření, zkoumání temné energie a vývoje vesmíru prostřednictvím těchto záblesků a pozorování elektromagnetických signálů spojených s gravitačními vlnami, dodal Wei.
(Xinhua)