Čínská plánovaná intenzivní řada vesmírných startů v roce 2024 zahrnuje také vypuštění satelitu pro sledování metanu – komerčního satelitu určeného k monitorování emisí metanu po celém světě.
Satelit s kódem XIGUANG-004 o hmotnosti 75 kg ponese více než jedno zařízení, včetně detektoru koncentrace metanu a kamerového systému. Tyto přístroje budou schopny identifikovat zdroje emisí metanu v uhelných dolech, na skládkách a v ropných a plynových polích.
Vědci říkají, že sledování emisí metanu je důležité, protože tento bezbarvý a plyn bez zápachu je druhým největším přispěvatelem k oteplování klimatu, hned po oxidu uhličitém.
„Doba, po kterou metan zůstává v atmosféře, je kratší než u oxidu uhličitého, což činí snížení jeho emisí naléhavější,“ řekl Liu Yi, ředitel Centra pro výzkum uhlíkové neutrality při Čínské akademii věd.
Podle Liua mohou vědecké a technologické metody pomoci snížit emise metanu v krátkodobém horizontu, což usnadní využívání jinak ztraceného metanu produkovaného při těžbě uhlí a ropy. Zvyšování počtu satelitů pro sledování metanu je také klíčové pro snížení emisí.
„Jednou z hlavních výzev, kterým čelíme, je, že stávající satelity nemohou poskytnout dostatečné celosvětové pokrytí, což má za následek nedostatek dat,“ řekl Liu v médiích.
Vývoj mezinárodních standardů pro emise metanu je v současnosti na cestě. S dostatečným počtem satelitů bude možné efektivně monitorovat emise metanu u podniků.
„Pokud podnik překročí stanovené standardy emisí, bude povinen poskytnout ekonomickou kompenzaci za porušení těchto standardů,“ vysvětlil Liu roli těchto satelitů při snižování emisí metanu.
Čína si stanovila cíle dosáhnout vrcholu svých emisí uhlíku před rokem 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality před rokem 2060. To bylo posíleno jejím komplexním přístupem k zelenému a nízkouhlíkovému rozvoji, a nový satelit je součástí těchto snah.
Satelit byl vyvinut společností Xiopm Space, komerčním výrobcem satelitů v Si-anu, hlavním městě severozápadní provincie Shaanxi. Tato firma v srpnu 2023 vypustila satelit do vesmíru a má v plánu vyvinout konstelaci 108 hyperspektrálních satelitů do roku 2030.
Qin Xiaobao, zástupce ředitele zodpovědného za aplikaci dat společnosti, uvedl, že stávající technologie nedokáže efektivně a přesně monitorovat malé zdroje umělých emisí, také známé jako bodové zdroje. V Číně jsou hlavními bodovými zdroji emisí metanu uhelné doly, skládky, oblasti rýžových polí a oblasti chovu hospodářských zvířat.
Nový satelit XIGUANG-004 je schopen detekovat úniky metanu z těchto konkrétních zdrojů a vyhodnotit rozsah těchto úniků s vysokým prostorovým rozlišením, čímž vyplní mezery v existující technologii.
„S pomocí tohoto satelitu můžeme efektivně monitorovat a sledovat bodové zdroje emisí metanu po celém světě,“ dodal Qin.
(Xinhua)