Čínská komerční raketa Gravity-1 uskutečnila svůj první let

Čínská nosná raketa Gravity-1 ve čtvrtek uskutečnila svůj premiérový let z vod u pobřeží Chaj-jangu ve východočínské provincii Šan-tung.

Raketa odstartovala ve 13:30 hodin pekingského času a na plánovanou oběžnou dráhu vyslala tři družice. Misi na moři provedlo středisko pro vypouštění družic v Tchaj-jüanu.

Raketa, kterou vyvinula čínská komerční letecká společnost OrienSpace, je největší nosnou raketou na tuhé palivo na světě a první komerční raketou v zemi vybavenou přídavnými nosnými raketami.

Zvýšila čínskou kapacitu pro realizaci různorodých a hromadných vynášení družic na střední a nízkou oběžnou dráhu a rozšířila škálu nosných raket.

Středně velká raketa je vysoká 30 metrů a její základní stupně a nosné rakety mají průměr 2,65 metru, uvedl Pu Siang-wej, hlavní konstruktér rakety.

Se vzletovou hmotností přibližně 400 tun a vzletovým tahem 600 tun může vynést přibližně 6,5 tuny užitného nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země a 4,2 tuny na sluneční synchronní dráhu ve výšce 500 km.

Může se pochlubit největší nosnou kapacitou mezi komerčními raketami v zemi, dokáže při jednom startu vynést 30 malých 100kilogramových družic a podniknout mise k vypuštění středně a nízkoorbitálních družicových sítí a středně velkých a i velkých kosmických nákladů.

Devítimetrová krycí konstrukce, kterou používá Gravity-1, je největší mezi současnými čínskými komerčními raketami. S průměrem 4,2 metru, který je podobný průměru krytu používaného nosnou raketou Dlouhý pochod-7 pro dopravu nákladu na vesmírné stanice, může pojmout více družic větších rozměrů.

Během tříletého vývoje překonal výzkumný tým řadu technických problémů průlomovým způsobem, uvedl Jao Sung, jeden z hlavních představitelů společnosti Orienspace.

Jao uvedl příklad, že kloub mezi raketovými pomocnými motory a jejich základním stupněm musí mít velikost pouhého listu papíru A4, zatímco týmu se podařilo zajistit, aby vydržel tah dosahující 200 tun.

Start Gravity-1 znamená významný pokrok na poli nezávislých inovací komerčních nosných raket. Díky neustálému úsilí, které Čína v této oblasti v posledních letech vyvíjela, se podařilo dosáhnout plodných výsledků, jako je například úspěšný start první rakety na světě na kapalný kyslík a metan Ču-čche-2 na oběžnou dráhu nebo start rakety Lien-1 s 26 družicemi na palubě.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy